EN

25.11.2024, 11:15 Wersja do druku

Bielsko-Biała. Spotkanie wokół książki w Teatrze Polskim

„Głusza” Anny Goc to przejmujący reportaż poświęcony sytuacji osób niesłyszących w Polsce, nagrodzony m. in. Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego (najlepszy reportaż roku 2023).


mat. pras. teatru/plakat, fot. Grażyna Makara

Jedną z najciekawszych propozycji w ramach tegorocznej, jedenastej edycji projektu „Spektakle bez barier” jest spotkanie poświęcone książce pt. „Głusza” - uhonorowanej Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego dla najlepszego reportażu roku (2023), Nagrodą im. Beaty Pawlak Fundacji im. Stefana Batorego (2023), nagrodą kapituły United Nations Global Compact Network Poland ONZ (w kategorii „Etyka i prawa człowieka", 2024).

Jest to przejmujący reportaż, który uświadamia czytelnikom sytuację osób g/Głuchych w społeczeństwie słyszącej większości w Polsce. 

Ta książka jest ważna i przełomowa w rozumieniu świata i kultury g/Głuchych przez osoby słyszące. – „Jest to lektura obowiązkowa dla wszystkich osób słyszących, które chcą zrozumieć świat użytkowników języka migowego. Co istotne, mamy tu do czynienia z pozycją bardzo rzetelną pod względem naukowym (…)” (Pracownia Lingwistyki Migowej). 

Dotąd o g/Głuchych wypowiadali się głównie ci, którzy słyszą. Dziennikarka Anna Goc w swojej książce oddała głos g/Głuchym. Do dyskusji o książce będą zaproszone zarówno osoby g/Głuche, jak i słyszące. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu "Spektakle bez barier 2024-edycj XI", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem wydarzenia jest Fundacja "Ingraft".

Spotkanie z autorką książki i gośćmi odbędzie się 29 listopada o 17-tej, na Małej Scenie Teatru Polskiego. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych – osoby g/Głuche oraz słyszące. Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy. Wstęp wolny.

Uczestnicy spotkania - autorka Anna Goc oraz członkinie Fundacji „Ingraft” - Kinga Hołda-Justycka i Dagmara Stanosz (prowadzenie).Fragmenty książki zaprezentuje aktor Rafał Sawicki, a Kinga Hołda-Justycka przetłumaczy je na polski język migowy.  

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne