EN

15.04.2024, 09:23 Wersja do druku

Bielsko-Biała. Premiera „Małego Księcia” w Teatrze Lalek Banialuka

Premierę spektaklu „Mały Książę” Antoine`a de Saint-Exupery`ego wystawił w niedzielę bielski teatr lalek Banialuka. Zdaniem reżysera Filipa Jaśkiewicza, sztuka ta jest opowieścią o burzeniu ścian między ludźmi, budowaniu wspólnego domu, mostów i więzi.

fot. mat. teatru

Dyrektor bielskiej sceny Jacek Popławski podkreślił w rozmowie z PAP, że „Mały Książę” jest tekstem dla każdego. "On zarazem jest tak głęboki i wielowymiarowy, że należy się zdecydować, w jaki sposób i komu chce się coś powiedzieć. Postanowiliśmy, że spektakl będzie dla widowni od 10. roku życia wzwyż. Sposób realizacji, uscenicznienie tego tekstu daje duże pole do wyobraźni i sklejania różnych klocków ze sobą. Nie dajemy łatwych odpowiedzi” – powiedział.

Dyrektor dodał, że „Mały Książę” jest niezwykle ważny w światowej literaturze. „To bardzo ważny tytuł (…) we współczesnym świecie. Zdanie, że najważniejsze jest niewidzialne dla oczu wydaje się jednym z najważniejszych we współczesności. Człowiek najczęściej koncentruje się tylko na tym, co widzi. Reszta go nie interesuje. Pozór, opakowanie jest ważne. A istotne jest to, co tkwi we wnętrzu” – powiedział Popławski.

Zdaniem reżysera Filipa Jaśkiewicza, spektakl „Mały Książę” wciąga do opowieści o poszukiwaniu przyjaźni i bliskości. „To opowieść o wychodzeniu z pudełka i burzeniu ścian między nami, o budowaniu wspólnego domu, o budowaniu mostów, więzi. A może nieważne jest to, co budujemy, ale z kim?” – powiedział.

W sztuce występują – obok Macieja Jabłonowskiego w roli tytułowej - Magdalena Obidowska, Lucyna Sypniewska, Dagmara Włoszek-Rabska, Konrad Ignatowski, Ziemowit Ptaszkowski i Piotr Tomaszewski.

„Mały Książę” Antoine`a de Saint-Exupéry’ego został wydany w 1943 roku w Nowym Jorku. Książka należy do klasyki światowej literatury. Bielska scena wystawiła dzieło w przekładzie Barbary Przybyłowskiej.

Impresariat Banialuki przypomniał, że „Mały Książę” jest jedną z najbardziej popularnych książek dla najmłodszych odbiorców. Książka została przetłumaczona na ponad 370 języków, dialektów i gwar.

Sceniczna wersja „Małego Księcia” jest trzecią premierą Banialuki w tym sezonie. Wcześniej scena wystawiła spektakl „O mniejszych braciszkach św. Franciszka” Marty Guśniowskiej, a także „Antygonę” Sofoklesa.

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana jest jedną z najstarszych scen lalkowych w Polsce.

Źródło:

PAP