Mateusz Dubiel z Bielska-Białej został laureatem I nagrody 53. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie i wystąpi – z pominięciem eliminacji – w tegorocznym międzynarodowym konkursie chopinowskim, który odbędzie się w październiku.
Z początkiem lutego młodzi wybitni pianiści mierzyli się z utworami wielkiego romantyka podczas 53. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Prezentacja młodych pianistów od początku budziła emocje. Laureaci I i II miejsca wezmą bowiem udział z pominięciem eliminacji w 19. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina 2025, natomiast laureat trzeciej nagrody – z pominięciem kwalifikacji. Artyści zostaną objęci także programem koncertowo-promocyjnym Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Pierwszą nagrodę zdobył bielszczanin Mateusz Dubiel. Laureatem drugiej nagrody został Krzysztof Wierciński. III miejsce ex aequo zajęli Julia Łozowska i Antoni Kłeczek. Wyniki 53. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina ogłoszono 8 lutego, a jego laureatów można było usłyszeć podczas koncertu finałowego 9 lutego w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Mateusz Dubiel urodził się w 2004 r. W roku 2023 ukończył klasę fortepianu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej pod kierunkiem Anny Skarbowskiej. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie prof. Mirosława Herbowskiego. Pianista ma już na swoim koncie zwycięstwa w kilku konkursach krajowych i międzynarodowych, m. in. I miejsce w 27. Konkursie Pianistycznym dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, I miejsce i nagrodę specjalną za wykonanie sonaty w 52. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Virtuosi Per Musica di Pianoforte w Czechach, a także III miejsce w Międzynarodowym Konkursie im. Światosława Richtera w Seulu.
Swoje muzyczne początki Mateusz Dubiel wspominał w wywiadzie dla „KurieraBB” z 2022 r. –Wszystko zaczęło się od grania z dziadkiem, który pochodzi z Podhala. Pokazywał mi muzykę ludową – razem śpiewaliśmy, graliśmy na harmonijce ustnej, potem na akordeonie. Była to przede wszystkim góralszczyzna. Widząc jak mnie to zainteresowało, tata zapisał mnie do szkółki muzycznej w Buczkowicach. Miałem wtedy pięć albo sześć lat. Profesjonalną naukę rozpocząłem w drugiej klasie podstawówki, ale nie wyróżniałem się szczególnie. Przyspieszyłem w wieku dwunastu lat, wtedy też zacząłem rzeczywiście poważnie ćwiczyć.
Pianista uczestniczył w kursach prowadzonych przez wybitnych pedagogów i artystów, takich jak m.in prof. Andrzej Jasiński, prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, prof. Joanna Ławrynowicz-Just. Mateusz Dubiel koncertował w Polsce, Austrii i Czechach. Był także stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Fundacji Pro Musica Bona, MKiDN (2020) oraz stypendystą programu Młoda Polska (2021).
– Nagrody oczywiście bardzo cieszą. Przede wszystkim jednak skupiam się na muzyce i dalszym własnym rozwoju. Osiągnięcia są wynikiem pracy, co motywuje do dalszego wysiłku. Konkursy nie są jednak dla mnie celem, chcę po prostu grać dla ludzi – podkreślał Mateusz Dubiel we wspomnianym wywiadzie.