EN

12.08.2021, 15:30 Wersja do druku

Bielsko-Biała. Banialuka zapowiada na wrzesień prapremierę spektaklu „Czasowątki”

Spektaklem „Czasowątki” w reżyserii Jacka Popławskieg bielski teatr lalek Banialuka zainauguruje nowy sezon. Prapremiera - na centralnym placu Bolesława Chrobrego - będzie częścią obchodów jubileuszu 70-lecia połączenia Bielska i Białej – podała scena.

fot. mat. teatru

„Widowisko odnosi się do przeszłości - początków obu miast, ich rozwoju, a także współczesności i przyszłości. To plastyczna, choreograficzna i muzyczna impresja na temat miejsc i zdarzeń. Elementem łączącym kolejne etiudy w sceniczną opowieść jest warsztat tkacki i pracujący w nim ludzie. Miejsce - tak charakterystyczne dla historii Bielska-Białej - w symboliczny sposób oddaje różnorodność, wspólnotę, problemy i radości, jakie towarzyszą społeczności. Istotnym elementem widowiska jest dźwięk odwołujący się zarówno do pracy maszyn, jak i odgłosów natury” – wskazała Katarzyna Dendys-Kosecka, która odpowiada w teatrze za kontakty z mediami.

Spektakl „Czasowątki” powstał z okazji obchodów 70-lecia połączenia Bielska i Białej w jeden organizm administracyjny. Autorem scenariusza i reżyserem jest dyrektor teatru Jacek Popławski. Scenografię zaprojektowała Martyna Dworakowska, muzykę skomponował Hubert Pyrgies, a autorką choreografii jest Marta Bury. Reżyseria światła należy do Macieja Iwańczyka. Konsultacji historycznych udzielił pasjonat historii Bielska i Białej Jacek Kachel.

Prapremiera spektaklu adresowanego do widzów od lat 6 została zaplanowana na 3 września. Zespół Banialuki zaprezentuje ją na pl. Chrobrego, centralnego miejsca w Bielsku-Białej.

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana jest jedną z najstarszych scen lalkowych w Polsce. W przyszłym roku obchodził będzie 75-lecie.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne