EN
5.12.2022, 12:11 Wersja do druku

Białystok. Spektakl „Migamy Mickiewicza” w Białostockim Teatrze Lalek

Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym „MIG-iem” zaprasza na spektakl „Migamy Mickiewicza” z udziałem osób niesłyszących, zainspirowany zbiorem „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Spektakl zostanie zaprezentowany w dniach 21 i 22 grudnia o godz. 18.00 na dużej scenie Białostockiego Teatru Lalek ul. Kalinowskiego 1 - WSTĘP WOLNY.

„Migamy Mickiewicza” to projekt edukacyjno-kulturalny realizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym MIG-iem przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Ballady i romanse”, Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Zarządu Województwa Podlaskiego.

Partnerem projektu jest  Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej – Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego. Opieka medialna projektu: TVP 3 Białystok, Polskie Radio Białystok,  portal miejski BialystokOnline.pl.

W efekcie kilkumiesięcznych warsztatów teatru formy, teatru cieni, śpiewu migowego, ruchu i improwizacji tańca, których uczestnikami były osoby niesłyszące i niedosłyszące oraz ich słyszący przyjaciele, powstał niezwykły spektakl, którego inspiracją jest zbiór „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Dla osób niesłyszących to przestrzeń na alternatywne doświadczenie twórczości tego wybitnego polskiego poety oraz  upamiętnienie i utrwalenia w ich świadomości pierwszego wydania „Ballad i romansów” w pierwszym tomie „Poezyj” Adama Mickiewicza w dwusetną rocznicę tego wydarzenia.

Spektakl zostanie opowiedziany „poza słowami” – językiem gestu, wyobraźni, emocji. Będzie to widowisko niezwykłe, nasycone światłem, muzyką, kolorem, teatrem cieni, językiem gestu, o silnym oddziaływaniu zmysłowym i emocjonalnym. Będzie to metaforyczna opowieść o miłości, tęsknocie, zdradzie i zemście, w której nie brak będzie zjawisk nadprzyrodzonych, ale też przyprawiona dawką humoru.

Spektakl przygotowywany w ten sposób, operując językiem gestu nie wymagającym tłumaczenia będzie bardzo dobrze zrozumiały dla osób nie znających języka migowego. Będzie to teatr wizualny, plastyczny, dążący do przełamywania barier językowych, w którym aktorami będą uczestnicy zadania - osoby z niepełnosprawnością słuchu.

Nad oprawą muzyczną całego przedsięwzięcia będą czuwali muzycy – Łukasz Prokopowicz i Marcin Mickiewicz, którzy podczas występu będą grali na żywo.

Zasoby projektu dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa - Na Tych Samych Warunkach 3.0 Polska. Licencja dostępna pod adresem https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne