EN
29.04.2022, 15:30 Wersja do druku

Białystok. Wyczekiwane spektakle ponownie na scenie BTL-u

Pierwsza połowa maja w BTL-u przepełniona będzie spektaklami zarówno dla najmłodszej widowni, jak i dorosłych. Nie zabraknie wielu zabawnych sytuacji, ale też tych, które pobudzają do refleksji

fot. Łukasz Puczko

„Misiaczek", sztuka Marty Guśniowskiej, to opowieść o niedźwiadku, który nie może zapaść w sen zimowy. Z pomocą przychodzą mu inne zwierzątka. Pszczółka proponuje miodek, pojawiają się także miękkie, robione na drutach baranki, a także sroka, wiewiórka, krówkaizając. Czyja metoda na sen Misiaczka okaże się skuteczna? Będzie można przekonać się o tym już w najbliższą niedzielę (l maja) o godz. 12 i 14 i we wtorek (3 maja) o godz. l6.

Opowieść o sympatycznym niedźwiadku to nie jedyna z najbliższych propozycji dla najmłodszych, bowiem 7 i 8 maja o godz. 15 na deskach teatru spektakl, którego głównym bohaterem jest także zwierzątko-piesek „Karmelek". Na wiosce w maleńkiej zagrodzie próbuje on odnaleźć odpowiedź na to, co może dać od siebie pożytecznego. Podczas gdy krowa daje mleko, owca - wełnę, kura - jaja, to czy Karmelek też musi dawać dobra materialne? A może potrafi dać coś o wiele cenniejszego? Warto podkreślić, że jest to przedstawienie na podstawie książki Marty Guśniowskiej, za którą w 2019 r. autorka otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Opowieść „Karmelek" uznano wówczas za wydarzenie roku w literaturze i teatrze.

fot. Krzysztof Bialiński

Z kolei dla dorosłej widowni przygotowany został długo wyczekiwany spektakl „Casanovą" w reżyserii Marii Wojtyszko i Jakuba Krofta. Jak sami informują, główny bohater to człowiek oczytany i odważny żyjący w świecie, w którym pozycja społeczna znaczy niemal wszystko, jednak on sam na szczycie drabiny społecznej się nie znajduje, choć do tego aspiruje. Wszystko, co ma, osiągnął własnym sprytem i zaradnością. Co prawda uwielbia wystawne życie, ale bardziej od dóbr materialnych ceni wolność i przygodę. W jego życiu pojawiają się liczne kobiety, ale nie one są tu najważniejsze. Główny bohaterto człowiek będący symbolem żywotności i witalności, który bez szwanku potrafi wyjść z każdej opresji.

Widowisko wprowadza widza w dobry nastrój, bawi, a także dostarcza energii, więc jeżeli ktoś w ostatnim czasie czuje zmęczenie - warto udać się na spektakl i doświadczyć odrobinę beztroski. W roli głównej - Michał Jarmoszuk. Spektakl po raz kolejny na scenie teatru w dniach 6 maja (godz. 19), 7 maja (godz. 18) oraz 8 maja (godz. 18).

Zaś od 11 do 15 maja będzie można obejrzeć przedstawienie „Sen nocy miłości" w reżyserii Marka Zakostelecky'ego na podstawie tekstu Williama Szekspira „Sen nocy letniej". To opowieść, która jednocześnie bawi dzieci i młodzież, a dorosłym przypomina o sile miłości i o tym, by z uczuciami nigdy nie igrać.

Tytuł oryginalny

Wyczekiwane spektakle ponownie na scenie

Źródło:

Gazeta Współczesna nr 83