21.08.2020, 09:11 Wersja do druku

Białystok. Wsparcie dla protestujących na Białorusi popłynie od ludzi teatru

Flaga Białorusi

Teatr. Bunt w narodowym

Tymczasem na Białorusi nie ustają akcje poparcia dla antyrządowych protestów po sfałszowanych wyborach prezydenckich, jakie odbyły się tam 9 sierpnia, i represjach, jakie w związku z nimi miały miejsce. Za ich poparcie zwolniony został dyrektor generalny głównej białoruskiej sceny - teatru narodowego w Mińsku Pawieł Łatuszka, były konsul generalny Republiki Białoruś w Białymstoku, były ambasador tego kraju w Polsce, w Paryżu i przy UNESCO i były minister kultury. W geście solidarności z protestującymi wypowiedzenia złożyła większość zespołu tego teatru. Łatuszka wszedł do rady koordynacyjnej ds. przekazania władzy na Białorusi Swiatłany Cichanouskiej (wciąż przebywa na Litwie).

Od wtorku (18 sierpnia) teatr im. Janki Kupały pozostaje zamknięty. Do środka nie mogą wejść jego pracownicy. Z jego budynku w środę (19 sierpnia) zdjęto biało-czerwono-białe flagi, symbole niezależnej Białorusi nieuznawane przez reżim Łukaszenki.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Wsparcie dla protestujących na Białorusi popłynie od ludzi teatru

Źródło:

Gazeta Wyborcza - Białystok online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Wątki tematyczne