EN

19.02.2021, 08:46 Wersja do druku

Białystok. Wielki remont Dramatycznego, przez ponad dwa lata spektakle grane będą gdzie indziej

Teatr Dramatyczny. W tym roku zacznie się długo wyczekiwany remont. Białostocka placówka właśnie ogłosiła przetarg na pierwszy etap modernizacji, po której budynek będzie m.in. dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zarząd województwa i dyrektor teatru w czwartek (18 lutego) podpisali stosowną umowę.

Fot. Mat. teatru

Teatr Dramatyczny. Remont zabytkowego budynku przy ul. Elektrycznej 12 ma być gruntowny. Teatr zostanie przebudowany, rozbudowany, zmodernizowany i docieplony. Do wymiany idą instalacje wewnętrzne: wodno-kanalizacyjno-ciepłownicze, elektryczne, telekomunikacyjne, wentylacji mechanicznej i klimatyzacyjnej.

- Modernizacja obejmie także wymianę stolarki i ślusarki, montaż nowych siedzisk na widowni, dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także do wymogów przeciwpożarowych. Zadanie zakłada także nowoczesne rozwiązania w obszarze technologii sceny, akustyki oraz elektroakustyki - informuje Martyna Zaniewska, zastępca dyrektora Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Zmieni się też zagospodarowanie terenu wokół budynku.

Teatr Dramatyczny. Dwa lata poza budynkiem

Remont zaplanowano na lata 2021-2023. Nim jednak nastanie nowe - przez prawie trzy lata aktorzy Węgierki i widzowie będą musieli odnaleźć się w innych przestrzeniach - spektakle będą grane w wynajmowanych salach. Jeszcze do końca kwietnia w starym rytmie działać będzie gmach przy Elektrycznej. Później zaczną się wędrówki po mieście. Spektakle odbywać się będą najprawdopodobniej w budynku opery, dawnym kinie Ton, klubie garnizonowym czy Spodkach. W sprawie wynajmu trwają negocjacje.

Teatr Dramatyczny. Pierwszy przetarg ogłoszony

Szacunkowa wartość remontu to 58 mln zł. Placówka uzyskała dotację z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - 26 mln zł.

Teatr Dramatyczny właśnie ogłosił przetarg na pierwszy etap modernizacji. Specyfikacja Warunków Zamówienia oraz wszystkie dokumenty dostępne są na stronie platforma zakupowa.pl. Oferty składać można do 29 marca.

- Po remoncie widzowie będą mogli oglądać spektakle w większym komforcie, polepszą się także zdecydowanie warunki pracy pracowników teatru. Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań z zakresu mechaniki sceny umożliwi nam realizację atrakcyjniejszych wizualnie spektakli. I co ważne - budynek w końcu będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - mówi Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku.

Marszałek Artur Kosicki, który w czwartek (18 lutego) podpisał wraz z dyrektorem umowę dotyczącą modernizacji instytucji, przypomniał: - Teatr Dramatyczny w zasadzie od momentu jego powojennej odbudowy w latach czterdziestych XX wieku nie przechodził gruntownego remontu. Ta modernizacja jest więc naprawdę wyczekiwaną inwestycją.

Echo modernizmu

Gmach teatru to zabytkowy obiekt, wybudowany w latach 1933-38 w stylu modernistycznym wedle projektu Jarosława Gerycza. Pierwszy spektakl - wówczas był to Dom Ludowy im. Józefa Piłsudskiego - odbył się 27 grudnia 1938 roku. Po zajęciu Białegostoku przez władze radzieckie, które upaństwowiły placówkę, działał tu teatr prowadzony przez Aleksandra Węgierkę, obecnego patrona instytucji. W czasie wojny teatr został zniszczony.

Teatr Wojewódzki, który zaczął funkcjonować w Białymstoku w 1944 roku, spektakle początkowo wystawiał w siedzibie dawnego kina Ton. W owym czasie w Białymstoku wraz z aktorami lokalnymi zespół tworzyli znakomici artyści, którzy do Białegostoku przybyli z różnych stron, m.in.: Jan Świderski, Czesław Wołłejko, Lidia Zamkow, Halina Kossobudzka, Joanna Błońska, a później także Igor Śmiałowski, Hanka Bielicka, Zygmunt Kęstowicz, Jerzy Duszyński.


Tytuł oryginalny

Teatr Dramatyczny. Wielki remont, przez ponad dwa lata spektakle grane będą gdzie indziej

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Białystok” online

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Wątki tematyczne