EN

4.11.2022, 19:01 Wersja do druku

Białystok. Wernisaż wystawy „100 legionistów w 100-lecie Niepodległej” w OiFP

mat. organizatora

W sobotę, 5 listopada zapraszamy na otwarcie wystawy „100 legionistów w 100-lecie Niepodległej” połączone z recitalem pieśni patriotycznych. Wystąpi Piotr Rafałko (tenor) z towarzyszeniem pianistki Kariny Komendery.

Tak o wystawie mówi sam artysta: „Pragnąc wnieść swój wkład w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, stworzyłem poczet składający się ze 100 portretów żołnierzy Legionów Polskich. Są to portrety olejne, będące wiernym odzwierciedleniem zachowanych fotografii portretowych legionistów z lat 1914-1918. Wykorzystałem unikalne, często niepublikowane wcześniej zdjęcia, które z racji wieku wymagały cyfrowej obróbki, zanim mogły posłużyć za wzór do wykonania portretów.”

Wernisaż w sali wystawowej OiFP rozpocznie się o godz. 16.00. Wejściówki dla publiczności rozeszły się już, ale przedstawicieli mediów serdecznie zapraszamy do zrobienia relacji z wydarzenia.

Obrazy będzie można oglądać do 15 stycznia 2023 r.

Piotr Rafałko - tenor

Absolwent Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Kazimierza Pustelaka. Umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich Ernsta Haefligera, Sylvii Geszty i Mariany Nicolesco. Laureat konkursów w Dusznikach-Zdroju i Braili (Rumunia).

Występował na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą. Do najbardziej prestiżowych należy zaliczyć koncert inaugurujący 38. Muzyczny Festiwal W Łańcucie, gdzie razem z Ewą Podleś i Cyprianem Katsarisem wykonał Pieśń o Ziemi G. Mahlera, 14. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Davos (Szwajcaria), I Europäische Herbstakademie ̶ Essen (partia tytułowa w Orfeuszu C. Monteverdiego) i 45. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, gdzie wziął udział w pierwszym wykonaniu opery kameralnej O. Balakauskasa La lointaine.

Dysponuje bardzo szerokim repertuarem oratoryjno-kantatowym, z którym występuje na estradach polskich filharmonii i koncertuje za granicą. Wymienić należy chociażby tournée po krajach Beneluxu (Requiem W.A. Mozarta) z Filharmonią Świętokrzyską, Japonii i Hiszpanii (IX Symfonia L. van Beethovena).

Na scenie operowej debiutował w Krakowiakach i Góralach J. Stefaniego w Teatrze Wielkim w Poznaniu i Operze Narodowej w Warszawie (Król Roger K. Szymanowskiego, Wesoła wdówka F. Lehára).

Śpiewał w teatrach operowych w Niemczech (Lubeka, Passau). Spośród wykonanych tam partii operowych najważniejsze to: Don Ottavio (Don Giovanni W.A. Mozarta), Grimoaldo (Rodelinda G.F. Haendla), Camille de Rosillon (Die lustige Witwe F. Lehára) oraz Erzähler (The Rape of Lucretia B. Brittena).

Przez wiele sezonów solista Warszawskiej Opery Kameralnej (Der Kaiser von Atlantis V. Ullmanna, Lucio Silla, Il sogno di Scipione, Thamos, Zaide, Die Entführung aus dem Serail W.A. Mozarta, Il sogno di Scipione J.A. Hassego).

Chętnie sięga do repertuaru rozrywkowego. Regularnie współpracuje z aranżerem i dyrygentem Janem Walczyńskim, pod którego kierownictwem od wielu lat występuje na scenach polskich filharmonii, wykonując światowe standardy rozrywkowe i jazzowe.

Jest solistą zespołu alTango!, z którym śpiewa zarówno przedwojenne, jak i współczesne światowe przeboje tangowe.

Szczególne miejsce w jego repertuarze zajmują pieśni patriotyczne. Od ponad dekady współpracuje z Orkiestrą Koncertową Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Orkiestrą Wojskową w Warszawie i Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Również jako pedagog śpiewu stara się propagować repertuar patriotyczny. Wraz ze słuchaczami Policealnego Studium Wokalno ̶ Aktorskiego w Białymstoku nagrał płytę Orzeł Biały, zawierającą najpiękniejsze polskie pieśni żołnierskie i legionowe.

Źródło:

Materiał nadesłany