EN

29.04.2021, 17:00 Wersja do druku

Białystok. W maju rozpoczyna próby zespół baletowy Opery i Filharmonii Podlaskiej

mat. teatru

Zespół baletowy, który udało się wyłonić po przesłuchaniach, rozpocznie próby w maju - poinformowała Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku w związku z przypadającym w czwartek Międzynarodowym Dniu Tańca. Umiejętności tancerzy publiczność będzie mogła ocenić we wrześniu.

Opera i Filharmonia Podlaska (OiFP) w Białymstoku na początku lutego informowała o tym, że zamierza zatrudnić na stałe tancerzy i stworzyć własny zespół baletowy - w strukturze organizacyjnej instytucji przewidziany był taki zespół.

W marcu i kwietniu odbyły się castingi. Jak powiedziała p.o. dyrektora OiFP prof. Violetta Bielecka, na przesłuchania zgłosiło się łącznie ok. 30 tancerzy. "Przyjęliśmy cztery pary. Pod bacznym okiem prof. Zofii Rudnickiej dokonaliśmy wyboru - myślę, że znakomitego" - powiedziała Bielecka.

Zapowiedziała, że pierwszy występ zespołu baletowego odbędzie się we wrześniu i będzie miał formę audycji bądź małego przedstawienia baletowego. Dodała, że zespół będzie przygotowywał się pod okiem - jak oceniła - znakomitego choreografa i baletmistrza Jarosława Sołowianowicza.

Prof. Bielecka dodała, że pierwszym poważnym przedsięwzięciem zespołu baletowego będzie zaplanowana na wrzesień premiera "Wesołej Wdówki" Franciszka Lehára, a następnie, w styczniu - musical "West Side Story".

"Tak jak śpiewak poprzez słowo, poprzez muzykę, poprzez mimikę twarzy przekazuje swoje emocje, tak tancerz nie ma do dyspozycji głosu, on ma tylko swoje ciało. I to jest bardzo trudne albowiem taniec to jest mowa ciała, przekazanie emocji, ekspresji zawartych w libretcie poprzez ruch ciała, poprzez jego elastyczność, sprawność ruchową. To jest bardzo trudny zawód i wymaga sprawności fizycznej" - wyjaśniła.

Jak poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka OiFP Małgorzata Jopich, dotychczas opera podpisała umowy z czterema tancerzami. Kolejne "będą zawierane w zależności od indywidualnych możliwości tancerzy".

Źródło:

PAP