EN
29.03.2021, 17:47 Wersja do druku

Białystok. Teatr Dramatyczny pokaże swoje spektakle w Armenii

mat. teatru

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku jesienią pokaże swoje spektakle w Erywaniu, stolicy Armenii - poinformował w poniedziałek teatr, który otrzymał na ten projekt pieniądze z ministerstwa kultury.

Pieniądze pochodzą z ministerialnego programu "Promocja kultury polskiej za granicą".

Projekt "Kierunek Erywań" - jak powiedziała PAP zastępczyni dyrektora Teatru Dramatycznego w Białymstoku Martyna Zaniewska - to kontynuacja wcześniejszych projektów teatru, których głównym celem była prezentacja kultury polskiej poza granicami naszego kraju. To też kontynuacja współpracy z teatrami w ramach festiwalu "Kierunek Wschód", który białostocki teatr organizuje od kilku lat zapraszając do siebie teatry kultur pogranicza.

"W ubiegłym roku Narodowy Akademicki Teatr im. Gabriela Sundukyana z Erywania w Armenii przyjął nasze zaproszenie do udziału w IV edycji Festiwalu +Kierunek Wschód+. Niestety, pandemia pokrzyżowała nasze plany. Mieliśmy okazję obejrzeć spektakl tego teatru jedynie w wersji online. Uznaliśmy jednak, że warto zacieśnić naszą współpracę i stąd pojawił się pomysł, aby zaprezentować nasze spektakle widzom w Armenii" - dodała Zaniewska. Wyraziła nadzieję, że pandemia w tym roku nie pokrzyżuje planów i wyjazd będzie możliwy.

W Armenii Teatr Dramatyczny chce pokazać dwa spektakle. Jak mówiła Zaniewska, pierwszy z nich odnosi się do współczesnej literatury - będzie to "Błoto" w reżyserii Martyny Łyko, przedstawienie na podstawie książki Jana Jastrzębskiego. Drugie przedstawienie to klasyka - kameralny spektakl "Treny" w reżyserii Grzegorza Suskiego, na podstawie jednego z największych dzieł Jana Kochanowskiego.

Zaniewska poinformowała, że ministerialne dofinansowanie tego projektu wynosi 54 tys. zł.

Teatr Dramatyczny pozyskał też finansowanie z MKDNiS na kolejny sezon warsztatów teatralnych dla nauczycieli. Zaniewska powiedziała, że warsztaty "Teatr - Lubię to!" to już jeden z najważniejszych projektów edukacyjnych teatru, na ich realizację otrzymał 80 tys. zł.

Źródło:

PAP