EN
18.08.2022, 14:59 Wersja do druku

Białystok. Spektakl „Romans" ruszy w objazd w ramach projektu „Teatr Polska"

W dwunastu miastach i wsiach w sześciu województwach publiczność będzie mogła zobaczyć spektakl pt. „Romans" aktorki Natalii Sakowicz z Białegostoku opowiadający o relacjach międzyludzkich. Objazd odbędzie się w ramach projektu Teatr Polska.

fot. Bartek Warzecha

Projekt Teatr Polska jest dofinansowany od 2009 r. przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, program realizuje Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie - przypomniała w czwartek na konferencji prasowej w Filii w Białymstoku Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza Natalia Sakowicz, członkini Białostockiego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy, wykładowczyni tej filii.

Główny cel projektu to szeroka promocja teatru, ułatwianie dostępu do teatru osobom, które na co dzień go nie mają.

"Program ma na celu ułatwienie dostępu do najlepszych spektakli mieszkańcom mniejszych miejscowości, miejscowości gdzie nie funkcjonuje stały, instytucjonalny teatr repertuarowy" - mówiła Sakowicz.

Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy rozpocznie objazd 3 września 2022 r. We wrześniu odbędą się cztery spektakle: w Solnikach i Białowieży (Podlaskie) oraz w Krasnymstawie i Chełmie na Lubelszczyźnie. W październiku sztuka będzie pokazana w Domu Kultury Stare Babice koło Warszawy, Ośrodku Pogranicze w Sejnach i w Suwalskim Ośrodku Kultury (Podlaskie) i Ełckim Centrum Kultury (warmińsko-mazurskie). W listopadzie natomiast spektakl obejrzy publiczność w Wielkopolsce: w Koninie, Środzie Wielkopolskiej, Krotoszynie i Nowej Soli (Lubuskie).

Spektakl pt. "Romans" to monodram lalkowy dla widzów powyżej 15. roku życia. Jego reżyserka powiedziała, że traktuje on o relacjach międzyludzkich, o tym, dlaczego ludzie wchodzą w złe, toksyczne relacje, ale też o samotności czy poczuciu wewnętrznej pustki, wstydzie, też o uzależnieniu. W sztuce wykorzystano teatr lalek, taniec współczesny.

Spektakl powstał przed rokiem dzięki stypendium ministra kultury "Młoda Polska" i stypendium marszałka województwa podlaskiego - dodała Sakowicz.

Natalia Sakowicz powiedziała, że program zakłada, że wszystkie te spektakle obejrzy ok. trzech tysięcy widzów, którzy będą także mogli wziąć udział w warsztatach edukacyjnych po spektaklu, rozmowach na temat przedstawienia, warsztatach nt. świadomości ciała.

Projekt Białostockiego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy wspiera także miasto Białystok. Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki podkreślił, że miasto wspiera młodych twórców, bo warto się promować właśnie w taki sposób. Dodał, że Białystok ma tradycje lalkarskie, jest związany z tą sztuką. "Jest to jeden z wyróżników Białegostoku" - dodał Rudnicki.

Natalia Sakowicz była w poprzednich latach dwukrotnie stypendystką prezydenta Białegostoku w dziedzinie artystycznej, odbyła podróżne zagraniczne ze swoimi spektaklami.

Wiceprezes Białostockiego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy Bernarda Bielenia dodała, że stowarzyszenie wspiera i promuje takich artystów. Przypomniała, że spektakle Natalii Sakowicz są nagradzane na festiwalach.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne

Realizacje repertuarowe