EN

3.10.2022, 13:10 Wersja do druku

Białystok. Spektakl „Pan Zaraz” w ramach Przestrzeni Sztuki

9 października w ramach „Przestrzeni Sztuki Białystok” w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się pokaz spektaklu „Pan Zaraz”. Kluczową rolę w zamyśle nad spektaklem odegrała postać Kalibana - antybohatera sztuki Williama Szekspira pt. „Burza”. Autor przedstawienia wchodzi w dialog zarówno z dramatem, jak i z innymi tekstami kultury, by dokonać pewnego rodzaju charakterystyki „kalibaństwa”.

fot. Artur Cichuta

Spektakl łączy w sobie teatr ruchu, słowa, światła i metafizycznej atmosfery. To przedstawienie proponujące widzowi pobyt w świecie zmysłów, prowokujące do patrzenia, słuchania, dotyku, przeżywania i zintensyfikowanego rozumienia.

Data: 9 października, godz. 16.00

Miejsce: Scena Kameralna OiFP, ul. Odeska 1

Reżyseria: PATRYK DARIUSZ GACKI

Występują: WIOLETTA FIUK | DARIUSZ GACKI

Współpraca:

wizualizacje: LAURA ADEL

plakat: KATE VAN DALLS

zdjęcia: ARTUR CICHUTA

światło: PATRYK GACKI

realizacja światła: BARTOSZ CYBOWSKI

Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie OiFP. Spektakl przeznaczony jest dla osób 16+.

Fragmenty recenzji:

"Ich atutem jest płynność, pomysłowość i inwencja, to w jaki sposób mogą splatać swoje plastyczne ciała w całkowitej harmonii ze sobą. Podobnie jak w przypadku olimpijskich pływaków synchronicznych, pojawia się totalna symbioza, zanurzenie w siebie i to, co widzimy w harmonii ruchu, zaufania, zależności i wspólnoty. To, gdy wchodzą w interakcję poprzez formę, w której się wyróżniają, to, co zostało rozmyte zalewem tropów, staje się znaczące, szczere i hipnotyczne. To tam tworzą uderzający język, którym zgłębiają "kanibalizm". (Penny Sheftor, Shakespeare Daily)

"Świeże spojrzenie na taniec połączony z teatrem dramatycznym pokazali nasi gdańscy pionierzy Dzikistyl Company czyli Wioleta Fiuk i Patryk Gacki". (Agata Olszewska, gdansk.pl)

"Szekspirowski Kaliban, antybohater Burzy to figura zdegradowana, zmuszona do uległości, służąca ze strachu i pełna nienawiści. Cytując tę postać w ramach rozważań współczesnego człowieka, Patryka Dariusz Gacki sugeruje jego coraz gorszą kondycję egzystencjalną, która prędzej czy później doprowadzi do całkowitego upadku duchowego". (Klaudia Popielska, Głos wolontariatu, Festiwal Szekspirowski).

Program Przestrzenie Sztuki finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne