EN

23.05.2022, 16:12 Wersja do druku

Białystok. „Serce" TR Warszawa na początek Dni Sztuki Współczesnej

Spektakle, pokazy filmów, performance, wystawy, koncerty, dyskusje i spotkania z artystami, złożą się na rozpoczynające się 36. Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku. Impreza, otwarta w poniedziałek spektaklem "Serce" TR Warszawa, potrwa do niedzieli.

Tegoroczne Dni Sztuki Współczesnej (DSW) organizowane przez Białostocki Ośrodek Kultury (BOK), odbędą się pod hasłem "Głosy z końca świata". Jak poinformowała koordynatorka DSW Katarzyna Kruszewska, organizatorzy chcą oddać głos tym wszystkim artystom, którzy "mieli odwagę mówić o najbardziej palących problemach ostatniego roku, dwóch lat"- m.in. sytuacji na Białorusi, wojnie na Ukrainie, ale także temat kryzysu klimatycznego, ekonomicznego i pandemii.

fot. Monika Stolarska

Festiwal otworzy w poniedziałek wieczorem spektakl TR Warszawa, po raz pierwszy biorący udział w DSW - pokaże "Serce" w reżyserii Wiktora Bagińskiego. Scenariusz spektaklu inspirowany opowiadaniem Josepha Conrada, bazuje też na autobiograficznych zapisach reżysera i - jak podkreśliła Kruszewska - "jest próbą wydobycia politycznych znaczeń kryjących się w osobistej historii".

W programie DSW znalazły się m.in. spektakl Teatru Studio "Raj. Potop" Grzegorza Jaremko, który porusza temat końca świata i kryzysu klimatycznego oraz projekt teatralny reżyserowany przez Iwana Wyrypajewa "1.8 M” bazujący na tekstach, które białoruscy więźniowie polityczni wypowiadali w sądach i pisali w listach do bliskich. Przedstawienie po raz pierwszy zostanie pokazane jako spektakl plenerowy.

Do sytuacji na Białorusi nawiązywać będzie też "Krzykucha. Stand up" białoruskiej aktywistki Jany Shostak oraz performance białoruskiego artysty Igora Shugaleeva.

Podczas DSW Ukraiński fotograf Andrii Dostliev pokaże wystawę zatytułowaną "Okupacja". Druga ekspozycja pt. "Granice człowieczeństwa" to zbiorowa wystawa fotografii polskich fotoreporterów, dokumentująca kryzys migracyjny na polsko-białoruskiej granicy.

Obędzie się również panel dyskusyjny "Zaangażowanie i neutralność. Sztuka w czasie Zagrożenia".

W Parku Planty będzie można zobaczyć Polskiego Teatru Tańca i kolektywu bodytalk z Munster "Romeos i Julias unplagued".

W trakcie DSW przedpremierowo zostanie pokazany film "Kolano Ahed" izraelskiego filmowca Nadava Lapida.

Wydarzenia będą odbywać się m.in. w Białostockim Ośrodku Kultury, klubie Fama, w Akademii Teatralnej, a także w plenerze - Parku Planty oraz na dziedzińcu III Liceum Ogólnokształcącego.

Źródło:

PAP