Teatr PAPAHEMA przenosi swoje działania do sieci, inaugurując wirtualny repertuar premierą bezpłatnego pokazu "GALLERY OF MODERN heART", spektaklu inspirowanego malarstwem i street art'em, który już 30 listopada od 19:00 do 21:30 dostępny będzie na kanałach YouTube i Vimeo Teatru PAPAHEMA.
Są obrazy, które każą nam się na chwilę zatrzymać. Niezależnie od tego, czy spacerujemy przez muzealne sale, czy wertujemy albumy, czy – jak coraz częściej bywa – wpatrujemy się w ekran komputera albo telefonu. Bez względu na okoliczności zwracają naszą uwagę. Dlaczego akurat one? Przecież powstały w różnych epokach i technikach, rozmaita jest ich tematyka. Niektóre z nich są bardzo znane, inne widzimy po raz pierwszy. A jednak - coś je łączy. Zapewne to, że próbują nam coś „powiedzieć”. Zawierają więcej, niż pokazują. Niosą tajemnicę. Budują skojarzenia. Pokazują złożoność świata. Uczą empatii i tolerancji. Wszystko to stanowi o ich potencjale narracyjnym. Oczywiście dobór dzieł, za pośrednictwem których opowiemy o świecie obrazów, jest względny – warunkowany wrażliwością i aktualnymi zdarzeniami. Zresztą, nie stworzyliśmy tej kompozycji sami. Impuls do przywołania na scenie konkretnych obrazów dał nam tajemniczy artysta – wandal i geniusz, który posiada niezwykłą zdolność redefiniowania pojęcia sztuki. W naszym wspólnym performansie możliwe jest spotkanie twórczości Leonarda da Vinci, Matejki, Dixa, Velazqueza, Gierymskiego, Bilińskiej, Duchampa, Delacroix, Picassa, Warhola i... Banksy'ego. Osobliwa to Galeria, tym bardziej, że jej bohaterowie, którzy zazwyczaj patrzą na nas niemi i nieruchomi, dostają tu szansę na wyjście ze swojej ramy; poza ramy tradycyjnie rozumianej sztuki.
„Nasze najnowsze przedstawienie jest dowodem na to, że sztuka może krzyczeć, co więcej – powinna dziś krzyczeć, na swój sposób – czuły i uczciwy. Mamy nadzieję, że GALLERY OF MODERN heART okaże się ważnym głosem w kontekście wciąż narastających społecznych niepokojów i wciąż pogłębiających się podziałów.” – mówi Mateusz Trzmiel, aktor Teatru PAPAHEMA
„Cieszymy się, że – mimo obostrzeń – udało nam się znaleźć formułę, która przynajmniej w jakimś stopniu pozwoli nam i naszym widzom zrekompensować brak możliwości spotkania w przestrzeni teatru. Gorąco zapraszamy na pierwszą w naszej historii premierę on-line! A to dopiero początek – w najbliższych dniach uruchomimy pełnowymiarowy repertuar on-line, w wirtualnej ofercie pojawi się również propozycja dla najmłodszych – „Alicja po drugiej stronie lustra” oraz tak lubiana przez naszych widzów „Skłodowska. Radium Girl”. Zachęcamy do śledzenia naszych działań.” – mówi Helena Radzikowska, aktorka Teatru PAPAHEMA
***
Produkcję spektaklu dofinansowano ze środków z budżetu Miasta Białegostoku i Województwa Podlaskiego. Realizację video pokazu premierowego dofinansowano ze środków z budżetu Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Wsparcia Doraźnego Organizacji Pozarządowych w Zakresie Przeciwdziałania COVID-19.
Produkcji spektaklu towarzyszy dedykowany mu program edukacyjny, w ramach którego Fundacja zrealizuje trzy pełnowymiarowe lekcje on-line nawiązujące do tematyki spektaklu i poszerzające jego interpretację. Materiały zostaną opracowane przez znakomite białostockie nauczycielki – Magdalenę Dziejmę oraz Katarzynę Polak, a także Elżbietę Chowaniec, dramaturżkę. Projekt zakłada nawiązanie stałej współpracy z nauczycielami oraz uczniami białostockich liceów.