EN

26.09.2022, 08:50 Wersja do druku

Białystok. Obejrzyj spektakl Teatru pod Orzełkiem i pomóż dwuletniej Marysi

Wyjątkowe przedstawienie dla dzieci, ale i okazja szczególna. 29 września Teatr Pod Orzełkiem zagra spektakl "Czarne i Białe" specjalnie na rzecz malutkiej, dwuletniej Marysi Lisiewicz z Białegostoku. Dziewczynka słabnie, pomóc jej może tylko pilna operacja serca w Bostonie. Wstęp na spektakl jest bezpłatny, ale po przedstawieniu zbierane będą datki, które przekazane zostaną na rzecz Marysi.

fot. mat. organizatora

Spektakl „Czarne i Białe" odbędzie się 29 września o 17.30 w siedzibie Nie Teatru (dawna Astoria, ul. Sienkiewicza 4). Ta artystyczna białostocka placówka oraz Teatr pod Orzełkiem zaofiarowały swoją pomoc w zbiórce na pilną operację dla małej Marysi. Dziewczynka urodziła się z wieloma wadami serduszka – zdiagnozowano u niej zwężenie zastawki trójdzielnej, przełożenie wielkich pni tętniczych, zwężenie zastawki płucnej, ubytek przegrody międzykomorowej. Marysia słabnie z każdym dniem, operacja powinna odbyć się jak najszybciej.

– Nagle niespodziewanie pojawiła się szansa na odtworzenie u naszej córeczki serca dwukomorowego! To coś, o czym nawet nie marzyliśmy. Odtworzenie dwóch komór nie jest możliwe w żadnym szpitalu w Polsce czy Europie. Ale takie cuda są możliwe, jednak dzieją się daleko za oceanem... Nasza Marysia dostała kwalifikację na operację serca w Bostonie. Tamtejszy doktor Sitaram Emani poinformował nas, że w przypadku pacjentów z takimi wadami serduszka, jakie ma Marysia, bardzo często udaje im się stworzyć serce dwukomorowe lub przynajmniej półtorakomorowe! To niewyobrażalna szansa dla naszej córeczki. Szansa na życie, szansa na przyszłość, szansa, by dorosnąć – piszą rodzice dziewczynki.

Operacja wiąże się jednak z ogromnymi kosztami (blisko 1,8 mln zł), przekraczającymi możliwości rodziców. Dzięki dobrym sercom wielu ludzi dobrej woli udało się już zebrać prawie 80 proc. koniecznej kwoty. Czas jednak płynie nieubłaganie, liczy się każdy grosz. Jedną z możliwości wsparcia Marysi jest udział w spektaklu Teatru Pod Orzełkiem, można też wpłacać każdą, nawet najmniejszą kwotę w ramach zbiórki na portalu siepomaga.pl. Zbiórka kończy się już za 5 dni, a wciąż brakuje wielkiej kwoty – prawie 400 tys. zł. Szczegóły zbiórki, sytuacji zdrowotnej dziewczynki oraz apel jej rodziców – tutaj: Serce Marysi

Czarno-białe przygody w Nie Teatrze

Spektakl „Czarne i Białe" to poetycki spektakl dla dzieci utrzymany w stylu „Kabaretu Starszych Panów". Poeta Pan Czarny i Malarka Pani Biała tworzą książkę o czarno-białym miasteczku. Widzowie biorą udział w przygodach Czarnego i Białego Kota, Białego Niedźwiedzia, Fotografa, Sroki Kłamczuchy, Białego Kruka, Rodziny Tralalińskich, obserwują czarno-białe zjawiska z otaczającej rzeczywistości. Poznają perypetie mieszkańców miasteczka, bawiąc się klasyką poezji dziecięcej. Atrakcją spektaklu są płaskie lalki przypominające figury wycięte z kart książki. Muzykę do spektaklu stworzyła Agnieszka Glińska

BILETY: na spektakl obowiązują wejściówki – do odbioru w Kasie Nie Teatru we wtorki i czwartki 15-18, na godzinę przed każdym wydarzeniem Nie Teatru lub w dniu spektaklu (29 września) do wyczerpania miejsc.

Zbiórka do puszki w Nie Teatrze odbywa się także w weekend 23-25 września, podczas wydarzeń odbywających się w Nie Teatrze. Można także, nawet nie uczestnicząc w wydarzeniach, wstąpić do Astorii i zwiększyć szanse Marysi na operację ratującą po prostu życie.

Tytuł oryginalny

Obejrzyj spektakl i pomóż dwuletniej Marysi. Konieczna jest pilna operacja serca ratująca życie

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Białystok” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

moż

Data publikacji oryginału:

25.09.2022