25.03.2021, 12:22 Wersja do druku

Białystok. Obchody Dnia Wolności Białorusi

W Białymstoku społecznicy, władze a także mniejszość białoruska włączają się w obchody rocznicy proklamowania niezależnej Białoruskiej Republiki Ludowej, co miało miejsce 25 marca 1918 roku. W czwartek m.in. podświetlone zostaną budynki w barwach biało-czerwono-białych, w piątek zaplanowano koncert online.

Dzień proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej, to uroczystość Białorusinów na całym świecie (nieuznawana przez władze białoruskie), przypominająca im o ideałach wolnej i niepodległej Białorusi. Opozycja na Białorusi świętuje wtedy Dzień Wolności.

W geście solidarności z Białorusinami w barwach flagi niepodległej Białorusi zostanie w czwartek podświetlony budynek Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Jak podaje podlaski urząd marszałkowski, pod który opera podlega, w ten sposób samorząd włącza się w akcję #LightForBelarus organizowaną po raz drugi przez Narodowe Centrum Kultury.

W Podlaskiem, gdzie żyją największe skupiska mniejszości białoruskiej w kraju, obchody tego święta rozpoczęły się w czwartek wieczorem. W mediach społecznościowych Podlaskiego Instytutu Kultury można było posłuchać spotkania z dziennikarzami Polskiego Radia Białystok dotyczącego ich reportażu "Pieśni przebudzenia" o obecnej sytuacji na Białorusi.

W czwartek od rana na balkonie Pałacyku Gościnnego przy ul. Kilińskiego w Białymstoku zawieszono trzy historyczne narodowe flagi Białorusi. Natomiast wieczorem budynek pałacyku podświetlony zostanie w barwach biało-czerwono-białej.

Białoruska diaspora w Białymstoku w czwartek po południu pod białoruskim konsulatem w Białymstoku organizuje pikietę. W centrum miasta ma się też odbyć akcja informacyjna dotycząca Dnia Wolności, a wieczorem zaplanowano przejazd samochodowy upamiętniający to święto.

Z okazji Dnia Woli przedstawiciele mniejszości białoruskiej i diaspory nagrali też specjalny utwór, który ma łączyć wszystkich Białorusinów na całym świecie. Teledysk jest dostępny w internecie.

Natomiast w piątek wieczorem Fundacja Tutaka wraz z białoruskimi organizacjami zaprasza na koncert "Dzień Voli", który będzie transmitowany w internecie.

"We współpracy z przedstawicielami mniejszości białoruskiej w Polsce i diasporą białoruską w Białymstoku chcemy upamiętnić tą ważną datę dla każdego wolnego Białorusina, niezależnie, gdzie mieszka i w jakim języku mówi na co dzień. Białoruś, jej kultura i przyszłość są w sercach każdego z nas" - powiedział cytowany w komunikacie prezes fundacji Tutaka Paweł Stankiewicz.

Na scenie Białostockiego Teatru Lalek, gdzie koncert będzie realizowany, ale ze względu na epidemię nie może odbyć się z obecnością widowni, wystąpi m.in. zespół Naviband i białoruska śpiewaczka operowa Margarita Levchuk.

Białoruska Republika Ludowa nie trwała długo, bo do stycznia 1919 r. Przedstawiciele mniejszości białoruskiej w Polsce podkreślają jednak, że jej powołanie traktują jako dzień "dumy narodowej", bo Białoruś 25 marca 1918 roku dołączyła do grona niepodległych państw w Europie a Białoruska Republika Ludowa i jej ideały wyznaczały zadania wielu następnym pokoleniom. 

Wątki tematyczne