EN
24.11.2021, 11:01 Wersja do druku

Białystok. Nadchodzi premiera Baletu Opery Podlaskiej

Trwają próby do spektaklu baletowego „We love Chopin” w choreografii Zofii Rudnickiej w ramach programu „Przestrzenie Sztuki”, rozwijanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Operatorami „Przestrzeni Sztuki Białystok” są: Opera i Filharmonia Podlaska i Podlaskie Stowarzyszenie Tańca. Przestawienie „We love Chopin” zaplanowane na 3 grudnia na Dużej Scenie OiFP oficjalnie zainauguruje działalność baletu Opery i Filharmonii Podlaskiej.

- Spektakl pomyślany jest jako wizytówka nowo powstałego zespołu baletowego OiFP – mówi Zofia Rudnicka. - To historyczna chwila - nawiązanie do zespołu tancerzy w Teatrze Branickich w Białymstoku w drugiej połowie XVIII wieku i kontynuacja tej pięknej artystycznej tradycji. Muzyka Fryderyka Chopina zachwyca i wzrusza ludzi na całym świecie - dodaje. - Dziś przedstawiona przez tancerzy pozwoli zobaczyć i głębiej odczuć zawarte w niej emocje. Uroda muzyki oddana pięknem ruchu to wędrówka w krainę romantycznych Sylfid, zawadiackich młodzieńców i radosnych dziewcząt. Pieśni Chopina dodadzą charakteru, a preludia i walce rozbawią nas i ukołyszą.

Premiera spektaklu zaplanowana jest na 3 grudnia na godz. 19.00.

Uwaga! Wstęp na spektakl jest wolny – za okazaniem bezpłatnych kart wstępu, które od środy, 24 listopada, będzie można w odebrać w Biurze Organizacji Widowni OiFP przy ul. Odeskiej 1 (w dni powszednie od godz. 10.00 do 14.00).

Choreografia i reżyseria: Zofia Rudnicka

Reżyseria świateł: Maciej Igielski

Kostiumy: Dorota Wolak

Kierownik baletu: Jarosław Sołowianowicz

Asystent choreografa: Alicja Złoch

Wykonawcy:

Balet Opery i Filharmonii Podlaskiej

Natasza Borycka

Joanna Frątczak

Karolina Merda

Hanna Mocarska

Szymon Harasimowicz

Arkadiusz Jarosz

oraz

Zofia Knetki-Oberemok

Sergii Oberemok

Karina Komendera – kierownictwo muzyczne, fortepian

Joanna Motulewicz – mezzosopran

Tomasz Rak – baryton

Magdalena Stachura – flet

Źródło:

Materiał nadesłany