EN

3.12.2021, 08:30 Wersja do druku

Białystok. „Madagaskar” premiera Teatru PAPAHEMA i Teatru Żydowskiego

Teatr PAPAHEMA i Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie serdecznie zapraszają na białostocką premierę spektaklu „Madagaskar”.

fot. Marek Zimakiewicz

Przedstawienie powstało na podstawie tekstu Magdaleny Drab, a jego reżyserką jest debiutantka, studentka V roku reżyserii w białostockiej filii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, znana podlaskiej publiczności z autorstwa spektaklu „Będzie znak”. Warszawska premiera „Madagaskaru”, która odbyła się 4 listopada na scenie kameralnej Teatru Żydowskiego, spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności i krytyki:

„Madagaskar” w Teatrze Żydowskim to lektura obowiązkowa. Zdarzenie sceniczne w błyskotliwy i inteligentny sposób zestawiające ciężar przeszłości z teraźniejszością, żonglujące cytatami kulturowymi i tropami literackimi. 

Krystyna Gucewicz

Mądry, przenikliwy spektakl opowiadający o sprawach skomplikowanych w zaskakujący sposób. Majsterska robota.

Tomasz Miłkowski

Z tej pełnej groteski przypowieści o tożsamości Dębska zrobiła barwny spektakl wypełniony po brzegi atrakcjami.

Przemek Gulda

Białostockie pokazy premierowe odbędą się 11 grudnia (sobota) o godz. 19:00 oraz 12 grudnia (niedziela) o godz. 17:00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury mieszczącym się na kampusie Unwersytetu w Białymstoku, przy ul. Ciołkowskiego 1N.

Wstęp na spektakle jest bezpłatny.

Obowiązuje rezerwacja wejściówek. Jedna osoba może zarezerwować jedno miejsce, przesyłając swoje imię i nazwisko na adres: [email protected] (wpisując „Madagaskar" w tytule maila i podając w jego treści wybrany termin). Rezerwacja jest ważna po otrzymaniu potwierdzenia.

Madagaskar – egzotyczna wyspa u wybrzeży Afryki. Niespełniony sen Polaków o kolonialnym imperium. Francja była niegdyś gotowa odstąpić Polsce swoją kolonię, pod warunkiem, że Polska wyśle tam wszystkich Żydów z Europy. Oferta na tyle kusząca, że nawet rozpoczęto przygotowania… Jednak był już rok 1936, marzenia o koloniach szybko się rozwiały i – pomimo chwytliwego hasła: „Żydzi na Madagaskar” – plan nigdy nie doszedł do skutku. Madagaskar to w spektaklu wyimaginowane zaświaty – dla tych, z którymi nie wiemy, co począć. To przestrzeń zsyłki dla dusz o niewiadomym pochodzeniu, zawiłej przeszłości czy podejrzanych rysach. Nie ma dla nich miejsca w piekle, w nicości, w niebie. Zamknięci w tropikalnej poczekalni, zesłani na wyspę, wciąż czekają. Spotkamy tam Stanisława Lema, Helenę Rubinstein, Juliana Tuwima, Helenę Deutsch, Samuela Goldwyna, Ludwika Zamenhofa. I wielu innych… Czuwa nad nimi żydowska pramatka, Ewa z początku, z czasu, gdy jeszcze nie istniała wieża Babel. Nasi rozbitkowie w absurdalny, niekiedy groteskowy sposób walczą o przetrwanie, próbując uciec z wyspy. Ale czy z Madagaskaru można uciec? Czy pozwolisz im uciec? A może to ty ich tam…?

fot. Marek Zimakiewicz

Produkcję spektaklu dofinansowano ze środków z budżetu Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra 2021” oraz ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.

Partnerem spektaklu jest Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku.

Patroni medialni: Radio Nowy Świat, TVP Kultura

Spektaklowi towarzyszą działania dotyczące realizacji programu edukacyjnego. Projekt zakłada nawiązanie stałej współpracy z nauczycielami oraz uczniami stołecznych i białostockich liceów.

Patron honorowy programu edukacyjnego: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Źródło:

Materiał nadesłany