EN
30.07.2020, 10:31 Wersja do druku

Białystok. Kalejdoskop tańca we wrześniu

mat. organiztora

We wrześniu, po raz 17. odbędzie się jedno z najważniejszych w Polsce wydarzeń związanych z tańcem współczesnym – Festiwal Kalejdoskop.

Festiwal, jak co roku, planowany był na wiosnę. Pandemia pokrzyżowała te plany i imprezę przeniesiono na początek roku szkolnego. Odbędzie się ona w dniach 3-6 września. Kalejdoskop to 4 dni wypełnione spektaklami tańca oraz wydarzeniami  towarzyszącymi, takimi jak taneczne lunche, wystawy fotografii i rysunku, site specific, rozmowy z widzami, spacery. 

Festiwal odbędzie się w tradycyjnej formule, przy zachowaniu wszelkich procedur bezpieczeństwa i mniejszym udziale widowni. Jak wskazują organizatorzy, pomimo ograniczeń związanych z pandemią, czas sprzyja wydarzeniom właśnie  tego typu.
 - Mamy czasy małych festiwali. Wracamy więc do korzeni, do istoty tańca, do intymności – mówi dyrektor festiwalu Karolina Garbacik. – Nasz festiwal z roku na rok nabierał tempa, rozmachu, angażowaliśmy coraz większą widownię. W tym roku, zatrzymujemy się, robimy krok w tył. Wiemy, że będzie musiało być nas mniej. Jednocześnie jesteśmy bardziej „głodni” tańca, sztuki i siebie nawzajem. Program festiwalu jest wciąż bogaty, zapowiada się więc wspaniała uczta.
W 2020 r. festiwal  podejmie nowy temat przewodni – pokoleniowość. W centrum zainteresowania festiwalu znajdzie się znaczenie pokoleniowej zmiany warty w twórczości najwybitniejszych tancerzy, jej wpływ na pojawiające się nowe sposoby budowania artystycznej wypowiedzi oraz budowanie dialogu pokoleniowego wśród odbiorców. Organizatorzy zechcą zaprezentować widowni najciekawsze spektakle różnych pokoleń twórców, podążając za trendami
w tańcu współczesnym i angażując widownię w różnym wieku.
Festiwal organizowany jest przez Podlaskie Stowarzyszenie Tańca. Jego początki związane były z działalnością małej, nieformalnej grupy tancerzy. Przez lata wydarzenie rosło, wzmacniając swoją pozycję na kulturalnej mapie Polski. Dzięki niemu od 17 lat do Białegostoku przyjeżdżają najważniejsi tancerze i twórcy tańca współczesnego, żeby prezentować swoje dzieła, wymieniać się doświadczeniem, nawiązywać nowe kontakty i rozwijać swoje umiejętności.
Kalejdoskop 2020 dofinansowano z budżetu  Miasta Białegostoku oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło:

Materiał nadesłany

Data:

30.07.2020

Wątki tematyczne