21.09.2021, 12:35 Wersja do druku

Białystok. Intymność motywem przewodnim Art Weekendu

Inne aktualności

Katarzyna Kruszewska i Grażyna Dworakowska z Białostockiego Ośrodka Kultury mówiły wczoraj o przebiegu Art Weekendu

Festiwal

Art Weekend to festiwal wyróżniający się na tle wydarzeń kulturalnych Białegostoku. Skupia się na produkcjach off owych i promuje młodych artystów. W pierwszy weekend października odbędzie się już druga edycja tego wydarzenia.

Idea Art Weekendu powstała jesienią ubiegłego roku z inicjatywy Katarzyny Kruszewskiej z Białostockiego Ośrodka Kultury. Nazywany jest mikrofestiwalem. - Nie dość, że pokazujemy mikroteatry i spektakle kameralne, osobiste i często solowe projekty, to cały festiwal obejmuje tylko 3 dni - wyjaśnia Katarzyna Kruszewska.

Art Weekend poświęcony jest niezależnym, młodym twórcom, będącym napoczątku swojej kariery. To okazja do zapoznania się z produkcjami, których jeszcze w Białymstoku nie prezentowano. W tym roku postawiono na przedstawienia teatralne, pokazy taneczne. - Będziemy prezentować najciekawszych twórców młodego pokolenia. Stawiamy na nieduże produkcje - dodaje dyrektorka BOK Grażyna Dworakowska.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie intymność. Spektakle pokazywane w ramach festiwalu dotykać będą tematu cielesności, tożsamości czy indywidualności.

- Mimo, że intymność od zawsze była w sztuce obecna, to w ostatnich czasach szczególnie dużo się o niej mówi. Artyści często są z intymności odzierani lub ta intymność wkracza do przestrzeni publicznej czy społecznej - zauważa Katarzyna Kruszewska.

Problem ten będzie wybrzmiewać m.in. w produkcji studentek Akademii Teatralnej w Warszawie. Spektakl „Klub" zapowiadany jest jako mocny i przejmujący. - Został stworzony wyłącznie przez kobiety. Powstał w ramach akcji „Teraz Zmiana", którą zainicjowała Akademia Teatralna po odkryciu wieloletnich przejawów przemocy, które stosowali wykładowcy wobec studentów - tłumaczy Kruszewska.

Art Weekend będzie odbywać się w dniach 1-3 października, w trzech lokalizacjach: Kino Forum, Uniwersyteckie Centrum Kultury i białostocka Akademia Teatralna. Szczegóły na stronie www.bok.bialystok.pl

Tytuł oryginalny

Intymność motywem przewodnim Art Weekendu

Źródło:

Kurier Poranny Nr 183

Autor:

(AO)