EN

3.02.2024, 14:21 Wersja do druku

Białystok. Akademia Teatralna zaprasza do udziału w rezydencjach twórczych

Białostocka filia Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie szuka artystów, którzy nie są związani z lalkarstwem, a chcieliby w ramach rezydencji twórczej swój projekt i zaprezentować go podczas Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA. Na zgłoszenia czeka do końca lutego.

fot. mat. AT

Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA odbywa się w Białymstoku od 2002 roku co dwa lata. Jego ideą była i jest prezentacja nowych form w teatrze lalkowym, które coraz częściej wykraczają poza tradycyjnie postrzegany teatr lalek. Skupia profesjonalnych twórców i adeptów sztuki lalkarskiej z całego świata. Festiwal odbędzie się po raz 11.

W tym roku białostocka filia Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie (ATB), która jest głównym organizatorem festiwalu, uruchomiła w ramach imprezy nabór na zrealizowanie rezydencji twórczych.

"Czekamy na zgłoszenia osób z dorobkiem w dziedzinach niezwiązanych z lalkarstwem, które chciałyby rozwijać swoje umiejętności i doświadczenie w obrębie teatru lalek, teatru formy plastycznej. Pobyt miałby charakter twórczej eksploracji możliwości Akademii i przetworzenia tych doświadczeń w formie artystycznej, która zostanie zaprezentowana w trakcie 11. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA w czerwcu 2024 roku" - poinformowała Magdalena Wieremiejuk z ATB.

Rezydencje artystyczne zostały dofinansowane z budżetu Ministerstwa Nauki. Jak napisano w regulaminie, zgłaszać mogą się pojedynczy artyści lub też duety; można złożyć jeden projekt. Wnioski należy wysyłać do 28 kwietnia.

Z nadesłanych zgłoszeń rada naukowa festiwalu wybierze dwa projekty, które będą realizowane w ramach rezydencji. Wyniki mają być znane do 3 kwietnia. Sama rezydencja będzie trwała osiem tygodni - od końca kwietnia do 22 czerwca.

Festiwal LALKANIELALKA odbędzie się w dniach 18-22 czerwca. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest "wspólnota". Jak podkreślają organizatorzy, budowanie wspólnoty ważne jest szczególnie teraz "w świecie niepokojów społecznych, podziałów, konfliktów zbrojnych, braku tolerancji dla odmiennych poglądów". Zaznaczyli, że chcą, aby festiwal był "bezpieczną przestrzenią do wspólnej kreacji artystycznej, a także do wymiany myśli i poglądów".

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne