50-lecie istnienia obchodzi białostocka filia Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W niedzielę w jej bibliotece odsłonięto okolicznościową tablicę przypominającą najważniejsze daty z historii tej placówki. Uroczystości oficjalne zaplanowano na poniedziałek.
Obecnie w białostockiej filii Akademii Teatralnej (ATB) studia odbywają się na trzech kierunkach związanych z lalkarstwem: aktorskim, reżyserii i technologii teatru lalek. W filii kształci się obecnie 101 studentów, a naukę na wszystkich kierunkach ATB rozpoczęło w nowym roku akademickim 22 osoby, wliczając trzech studentów w ramach programu Erasmus.
Od początku jej działalności mury białostockiej uczelni opuściło blisko 650 absolwentów.
W niedzielę w bibliotece ATB odsłonięta została pamiątkowa tablica upamiętniająca jubileusz 50-lecia placówki. Przypomina ona m.in., że początki nauczania sztuki lalkarskiej w Białymstoku sięgają 1974 roku, kiedy to ówczesny dyrektor Białostockiego Teatru Lalek, Krzysztof Rau, założył studium aktorskie Teatru Lalek, przekształcone następnie w zamiejscowy wydział lalkarski ówczesnej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie.
Na tablicy znalazł się też zapis, że pierwszym dziekanem wydziału był Jan Wilkowski, oraz że w 1976 roku uczelnia wprowadziła się do zabytkowej kamienicy przy ul. Sienkiewicza 14 w Białymstoku, gdzie działa do dziś.
Od drugiej połowy września zmarłego blisko dwa lata temu Krzysztofa Raua upamiętnia mural, który powstał na ścianie innego budynku przy ul. Sienkiewicza w centrum Białymstoku; inicjatywa również jest związana z 50-leciem uczelni oraz z Międzynarodowym Festiwalem Szkół Lalkarskich "LALKANIELALKA", organizowanym co dwa lata w tym mieście. ATB jest jego głównym organizatorem. W niedzielę odbyła się oficjalna prezentacja tego muralu.
Główne oficjalne uroczystości 50-lecia uczelni odbędą się w poniedziałek.