EN
17.05.2022, 12:40 Wersja do druku

Biała Podlaska. „Gala Kiepurowska – arie i duety miłosne” w amfiteatrze

W Amfiteatrze na terenie Zespołu Zamkowo-Parkowego Radziwiłłów w Białej Podlaskiej, w sobotę 28 maja o godzinie 18.00 rozpocznie się „Gala Kiepurowska – arie i duety miłosne” w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego z udziałem wybitnych polskich artystów oraz śpiewaków i solistki baletu Lwowskiej Opery Narodowej.

fot. mat. organizatora

W urozmaiconym repertuarze zabrzmią hity muzyki klasycznej, operowej i operetkowej oraz pieśni neapolitańskie. Uwertura do IV Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej odbędzie się z okazji Dnia Matki oraz 120. urodzin „chłopca z Sosnowca” Jana Kiepury (16.05.1902) i 80. urodzin „chłopca z Białej Podlaskiej” Bogusława Kaczyńskiego (2.05.1942), który przez wiele lat promował wybitnego tenora jako dyrektor Festiwalu im. Jana Kiepury. 

W gali wystąpią: Ewelina Szybilska – laureatka Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury 2021 w kategorii „Najlepsza śpiewaczka operowa”, wręczonej w Mazowieckim Teatrze Muzycznym w Warszawie, prof. Tadeusz Pszonka – solista Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie za dyrekcji Bogusława Kaczyńskiego, występował też w Wiedeńskiej Operze Kameralnej, wiedeńskim Hofburgu, Tonhalle w Zurichu czy Gewandhaus w Lipsku, a od kilku lat jest dyrektorem artystycznym Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju oraz Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury;  Łukasz Gaj – wybitny tenor występujący często m.in. na Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju i dyrektor Centrum Paderewskiego (prywatnie mąż Eweliny Szybilskiej). 

Z Lwowskiej Opery Narodowej przyjadą śpiewacy i solistka baletu. Sopranistka Daria Lytovczenko jest absolwentką Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej w Kijowie, laureatką Grand Prix IV Konkursu Muzycznego „Śpiew solowy” w Kijowie (2011), II Międzynarodowego Festiwalu – Konkursu Sztuki Wokalnej w Teodozji (2012) i I Ogólnoukraińskiego Konkursu Wokalnego „Światowa klasyka w języku ukraińskim” (2017). Otrzymała także Nagrodę Mera Kijowa  W. Kliczki (2018) oraz II nagrodę V Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Salomei Kruszelnickiej we Lwowie (2019). Tenor Oleg Lanovyi to absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej, laureat I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Solistów – Wokalistów „Sztuka XXI wieku” (Vorzel w Obwodzie Kijowskim 2011) oraz II nagrody na III Otwartym Ogólnoukraińskim Konkursie Młodych Wokalistów im. T. Terena-Juskiwa (Lwów 2010). Ilona Kravczenko – solistka baletu Lwowskiej Opery Narodowej jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów, występowała w wielu krajach świata. 

W koncercie zaśpiewają również laureaci Międzynarodowego Konkursu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju i Nagrody Fundacji ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego, związani z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie: sopranistka Wioleta Sędzik i bas Karol Skwara (uczestnik Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim – Opery Narodowej w Warszawie). Zaprezentuje się także para baletowa Sceny ORFEO, występująca w teatrach operowych i muzycznych: Kamila Baryczkowska i Paweł Kranz. Galę poprowadzą: Krzysztof Korwin-Piotrowski, dyrektor artystyczny Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego oraz Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Biała Podlaska. Podczas koncertu zostaną wręczone nagrody zwycięzcom plebiscytu „Nasz Autorytet” 2021. 

Śpiewakom towarzyszyć będzie znakomity zespół muzyczny Strauss Ensemble pod dyrekcją Artura Jaronia, dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, gdzie co roku występował Bogusław Kaczyński. Można będzie usłyszeć przeboje muzyki klasycznej z operetek Kalmana, Lehara i Straussa, a także wspaniałe walce, polki i czardasze. Nie zabraknie muzyki zmarłego 150 lat temu Stanisława Moniuszki (arie ze „Strasznego dworu”) oraz duetu z ukraińskiej opery „Nazar Stodola” Konstantina Dankiewicza na podstawie sztuki Tarasa Szewczenki. Publiczność usłyszy także arie z oper Gounoda, Pucciniego i Verdiego. Galę zakończy wiązanka pieśni neapolitańskich.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny (obowiązują darmowe wejściówki do odbioru w Bialskim Centrum Kultury od 17 maja w godz.16.00-18.00 oraz na godzinę przed koncertem w miejscu występu). Organizatorami wydarzenia są: Prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk, Bialskie Centrum Kultury i Fundacja ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie. Gala jest uwerturą do IV Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Partnerem wydarzenia jest Lwowska Opera Narodowa z dyrektorem generalnym i artystycznym Wasylem Wowkunem na czele (ministrem kultury i turystyki Ukrainy w latach 2007-2010).

***

GALA KIEPUROWSKA – arie i duety miłosne

Biała Podlaska, sobota 28 maja, godz. 18.00

120. urodziny Jana Kiepury, 80. urodziny Bogusława Kaczyńskiego

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne