EN

29.09.2020, 13:12 Wersja do druku

Berlin. Jakub Józef Orliński wyróżniony w plebiscycie magazynu "Opernwelt"

Polski kontratenor Jakub Józef Orliński został wybrany najlepszym śpiewakiem roku w plebiscycie magazynu "Opernwelt", poinformowano we wtorek w Berlinie. O wyróżnieniu pisze agencja dpa.

fot. Krzysztof Bieliński

Sopranistkę, Marlis Petersen uznano za najlepszą śpiewaczkę. 43 krytyków muzycznych, głosujących na łamach "Opernwelt" nagrodziło zwycięzców za "dramaturgię, radość odkrywania i indywidualność".

Tytułem "Opery roku" muszą się tym razem podzielić dwie sceny: Opera we Frankfurcie i genewski Grand Théâtre de Genève.

Za inscenizację "Tannhäusera" na festiwalu w Bayreuth krytycy wyróżnili Tobiasa Kratzera tytułem "Reżysera roku", a samą produkcję określili mianem "inteligentnego - wywrotowego filmu drogi" i uznali za "Przedstawienie roku".

Po raz dziewiąty Bawarska Orkiestra Państwowa otrzymała tytuł "Orkiestry roku".

Począwszy od 1994 roku, pod koniec sezonu magazyn "Opernwelt" wybiera najlepszych ze świata opery w kilku kategoriach.

Jakub Józef Orliński (urodzony w 1990 roku) jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2015 zdobył I nagrodę w trakcie Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Marcelli Sembrich-Kochańskiej w Nowym Jorku. W 2016 został zwycięzcą Grand Finals w Metropolitan Opera National Council Auditions. Występował między innymi w Carnegie Hall oraz w Alice Tully Hall w Lincoln Center, w Nowym Jorku.

Źródło:

PAP