EN

10.12.2020, 08:06 Wersja do druku

Berlin. Agnieszka Holland została prezydentem Europejskiej Akademii Filmowej

Agnieszka Holland została prezydentem Europejskiej Akademii Filmowej (EFA) i zastąpi na tym stanowisku słynnego niemieckiego reżysera, scenarzystę i producenta Wima Wendersa - poinformowała w środę Akademia na swych stronach internetowych.

fot. mat. Filmu Polskiego

Holland była przewodniczącą Rady EFA od 2014 do 2019 roku. Wenders był prezydentem Akademii od 1996 roku.

"Te czasy są pełne wyzwań i aby zachować twórczą siłę niezależnego kina i zaangażowanie naszej publiczności, musimy wykorzystać całe nasze doświadczenie i wyobraźnię" - powiedziała polska reżyserka.

"Wierzę, że EFA ma ważną rolę do odegrania i jestem szczęśliwa, że biorę w tym udział" - dodała.

Nowym dyrektorem EFA zostanie Matthijs Wouter Knol.

EFA, która początkowo działała jako Europejskie Stowarzyszenie Filmowe, została założona w 1988 roku przez słynnego szwedzkiego reżysera i scenarzystę Ingmara Bergmana i 40 europejskich reżyserów, by promować europejską kinematografię.

Akademia przyznaje Europejskie Nagrody Filmowe (ENF), które do 1997 roku nazywano Felixem. Pierwszym laureatem ENF był Krzysztof Kieślowski.

"Gratuluję Pani Agnieszce Holland objęcia prestiżowej i ważnej funkcji prezydenta Europejskiej Akademii Filmowej" - napisał w środę na Twitterze wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.


Źródło:

PAP