EN
21.03.2022, 15:39 Wersja do druku

Będzin. Obchody 19. Światowego Dnia Lalkarstwa

Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie przez kilka ostatnich dni jest stolicą teatru ożywionej formy - napisał wicepremier Piotr Gliński w liście do uczestników obchodów 19. Światowego Dnia Lalkarstwa, które odbyły się w poniedziałek w siedzibie będzińskiego teatru.

fot. mat. POLUNIMA

"Stało się to za sprawą istotnych wydarzeń, jakimi są jubileusz 110. rocznicy urodzin Patrona instytucji, Jana Dormana, 75-lecie istnienia Teatru oraz obchody Światowego Dnia Lalkarstwa, organizowane przez Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA" - przypomniał szef resortu kultury w liście, który odczytała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka.

Podkreślił, że "artystycznym dopełnieniem jest inauguracja I Przeglądu Teatrów Lalkowych dla Dzieci i Młodzieży".

Wicepremier zwrócił uwagę, że "ta niezwykła koincydencja zdaje się być odzwierciedleniem, bogatego w swej różnorodności, nowatorskiego świata kreacji Jana Dormana oraz jego idei, które kształtowały się w latach czterdziestych ubiegłego stulecia". "Wtedy to jego koncepcja +zabawy w teatr+ stała się fundamentem tworzenia przedstawień oraz pracy z dziećmi i młodzieżą. W kolejnych latach wywierała silny wpływ zarówno na estetykę polskiego teatru lalek, jak również na rozwój metodyki działań z najmłodszą publicznością" - napisał.

"Dorman był wizjonerem, przełamywał konwencje, wprowadzał na scenę niespotykane dotąd elementy gry, zadziwiał rozwiązaniami, doskonaląc te dobrze znane i nie zatrzymując się w poszukiwaniu kolejnych" - ocenił Gliński.

Przypomniał, że "ów nowy teatralny język kształtował się tutaj, w murach Teatru Dzieci Zagłębia". "Dlatego niech wolno mi będzie zwrócić się do Zespołu Artystycznego i wszystkich Pracowników instytucji, jako spadkobiercy spuścizny patrona tej sceny, doskonale odczytujecie Państwo misyjność swej działalności" - napisał. "Uroczystości jubileuszowe stanowią znakomitą okazję zarówno do przypomnienia dokonań wybitnego polskiego pedagoga i reformatora teatru lalek, jak też do podsumowania dorobku współczesnej historii Teatru w Będzinie" - podkreślił szef resortu kultury.

"Konsekwentna realizacja programu bogatego w propozycje i przedstawienia dla dzieci, młodzieży oraz dla dorosłych, szeroka działalność edukacyjna, uczestnictwo w licznych projektach, aktywne włączanie się w życie miasta poprzez wartościowe akcje społeczne, są tylko kilkoma aspektami Państwa wielowymiarowej pracy" - napisał w liście. Ocenił, że "Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współprowadząc instytucję, z satysfakcją dostrzega jej rozwój, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich lat".

"Jestem przekonany, że znaczenie Teatru Dzieci Zagłębia zauważają również jego Organizatorzy — Miasto Będzin i Powiat Będziński. Z oferty tej placówki korzystają bowiem wszyscy mieszkańcy regionu, a zwłaszcza najmłodsi, którzy podczas przedstawień doświadczają artystycznych przeżyć i poprzez sztukę poznają otaczający świat" - wyjaśnił prof. Gliński.

Zwrócił uwagę, że "spotkanie w Będzinie jest okazją do podziękowania całemu środowisku lalkarskiemu za szczególny w ostatnich latach wysiłek i aktywność, podejmowane na rzecz zachowania ciągłości kontaktu z widzem i dbałości o rozwój najmłodszych odbiorców sztuki teatru".

"Z okazji wyjątkowego, wspólnego święta, całemu Zespołowi Teatru oraz wszystkim Państwu składam słowa podziękowania i głębokiego uznania za dotychczasową działalność oraz niebagatelne dokonania" - napisał. "Życzę realizacji kolejnych planów i zamierzeń, zaś wszystkim generacjom Publiczności wielu doznań, a także niezapomnianych przeżyć, płynących z piękna sztuki lalkarskiej" - podkreślił wicepremier Piotr Gliński.

Po odczytaniu orędzia na 19. Światowy Dzień Lalkarstwa, który napisała indyjska lalkarka, dramaturżka, reżyser teatralna i telewizyjna Ranjana Pandey, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka wręczyła Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" badaczowi teatru lalek, historykowi i teoretykowi, byłemu dyrektorowi Białostockiego Teatru Lalek i Teatru Animacji w Poznaniu Markowi Waszkielowi.

Na wniosek ZASP Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" uhonorowano Teatr Dzieci Zagłębia im. J. Dormana. Wiceszefowa resortu kultury wręczyła go dyrektorowi teatru Andrzejowi Wierdakowi. Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" z rąk wiceminister Zwinogrodzkiej odebrała aktorka będzińskiej sceny Agata Madejska.

W trakcie uroczystości indywidualna nagroda Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP, czyli statuetka "HENRYKA" "za całokształt pracy artystycznej w teatrze lalek" wręczona została aktorowi, reżyserowi i byłemu wieloletniemu dyrektorowi szczecińskiego Teatru Lalek "Pleciuga" Zbigniewowi Niecikowskiemu.

Przewodnicząca Zarządu Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP Katarzyna Kulik i członek tej sekcji Konrad Szczebiot wręczyli również okolicznościowe Plakietki ZASP "za osiągnięcia w dziedzinie teatru lalek". Przyznano je, m.in.: Teatrowi Lalki i Aktora w Wałbrzychu (zaległe wyróżnienie za rok 2021), Agacie Madejskiej, Ilonie Słaboszewskiej-Buchner, Jarosławowi Kilianowi, Marianowi Kłodnickiemu, Radosławowi Kasiukiewiczowi i Lesławowi Piecce.

Prezydent Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA Jacek Malinowski poinformował, że doroczną "Nagrodę dla najbardziej obiecującej aktorki-lalkarki/ obiecującego aktora-lalkarza młodego pokolenia" przyznano aktorowi Wojciechowi Stachurze, który nie mógł przybyć na uroczystość, gdyż przebywa za granicą. Przewodnicząca jury Nagrody POLUNIMA Lucyna Kozień poinformowała, że Wojciech Stachura otrzymał nagrodę "za prawdziwe i wyraziste kreacje oraz grę formą i zabawę formą w monodramie +Beton+ wg powieści Moniki Milewskiej w reż. Michała Derlatki w Teatrze Miniatura w Gdańsku".

Nowo ustanowioną przez POLUNIMĘ Nagrodę Wilka dla osób i instytucji wspierających środowisko lalkarskie odebrał z rąk Jacka Malinowskiego reżyser, były dyrektor Białostockiego Teatru Lalek i wieloletni wykładowca Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza prof. Wojciech Kobrzyński.

Upominki i okolicznościowe nagrody na ręce dyrektora będzińskiej sceny Andrzeja Wierdaka przekazała również wiceprezydent Będzina Aneta Witkowska-Złocka.

Nagrody z rąk starosty powiatu będzińskiego Sebastiana Szaleńca odebrało kilkudziesięcioro pracowników i artystów Teatru Dzieci Zagłębia.

Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA, Sekcja Teatrów Lalkowych Związku Artystów Scen Polskich ZASP-Stowarzyszenia oraz Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana są organizatorami polskich obchodów 19. Światowego Dnia Lalkarstwa, które miały miejsce w poniedziałek w siedzibie będzińskiego teatru.

Światowy Dzień Lalkarstwa jest obchodzony od 2003 r

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne