Spektakle lalkowe, warsztaty dramaturgiczne, wystawa lalek i czytanie performatywne - w Teatrze Dzieci Zagłębia między 19 a 23 kwietnia odbędzie się 1. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Klasyka Od-Nowa".
Głównym założeniem nowego na teatralnej mapie regionu festiwalu jest promocja zarówno polskiej i światowej literatury klasycznej dla dzieci i młodzieży, jak i dramaturgii współczesnej.
W programie znajdą się spektakle, które poprzez nowe adaptacje i ciekawe koncepcje inscenizatorskie przybliżą młodemu widzowi wartościową literaturę. A teatromani i miłośnicy teatru lalek będą mieli okazję obejrzeć ciekawe spektakle z całej Polski, a nawet z zagranicy.
- Zamysłem festiwalu jest wyszukiwanie spektakli, które są pomostem pomiędzy literaturą klasyczną a dramaturgią i sztuką współczesną. Literatura klasyków nadal może pozostawać inspiracją dla współczesnych twórców teatru, a także polem do eksploracji sztuki lalkarskiej. Celem festiwalu jest wzmocnienie dialogu teatralnego z przeszłością, odkrywanie nowych ścieżek interpretacyjnych literatury klasycznej dla dzieci i młodzieży oraz plastyki teatru lalek, a także zainicjowanie dyskusji o tradycji, nowej dramaturgii oraz współczesnych trendach artystycznych w sztuce lalkarskiej w Polsce i na świecie - zapowiadają organizatorzy.
1. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Klasyka Od-Nowa"
W ramach festiwalu będą prezentowane spektakle oparte na klasycznych baśniach i balladach w nowoczesnej aranżacji, z ponadczasowym przesłaniem.
Będą opowiadały o ludzkich emocjach, uczyły spojrzenia w głąb własnych uczuć, odkrywały wartość wspólnego działania, budowania relacji, wchodzenia w świat dorosłości i konfrontacji dobra ze złem.
Na deskach będzińskiego teatru zobaczymy bohaterów bajkowej Nibylandii w spektaklu "Piotruś Pan i Wendy" (z Teatru Baj z Warszawy), spojrzymy diabłu w oczy w inscenizacji baśni braci Grimm "Co u diabła" (z Miejskiego Teatru Miniatura z Gdańska) czy też poznamy wewnętrzny świat emocji i wyobraźni głównego bohatera sztuki "Z głową byka", dedykowanej młodzieży wchodzącej w dorosłość (z Białostockiego Teatru Lalek).
Na najmłodszych widzów czeka wspaniała podróż do krainy Oz wraz z Dorotką i surrealistycznymi bohaterami najsłynniejszej amerykańskiej baśni "Czarnoksiężnik z krainy Oz" (w wykonaniu aktorów z Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha) oraz opowieść o odważnej kurze, która odzyskuje siły po każdym niepowodzeniu, w spektaklu "O kurze, która się nie poddała" (w interpretacji słowackiego Teatru Lalek na Rozdrożu).
Propozycje nie tylko dla najmłodszych
Spektakle dla młodej publiczności będą pokazywane codziennie, tj. od środy do niedzieli włącznie, ale w ofercie festiwalu znajdą się też propozycje dla dorosłych.
Już w środę rozpoczną się warsztaty dramaturgiczne, które poprowadzi Malina Prześluga - obecnie jedna z najpopularniejszych autorek sztuk, a w przestrzeni Pałacu Mieroszewskich odbędzie się czytanie performatywne "Ślubów panieńskich" w 230. rocznicę urodzin autora sztuki Aleksandra Fredry (23 kwietnia).
Gospodarze, czyli aktorzy Teatru Dzieci Zagłębia, pokażą znakomite "Ballady i romanse" (dla widzów od lat 14).
Najbardziej wymownym zobrazowaniem świata dziecięcego będzie wystawa lalek teatralnych ze zbiorów Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, na której będzie można podziwiać lalki, rekwizyty, a także elementy dekoracji scenicznej ze spektakli: "Tymoteusz i Psiuńcio", "Mała syrenka", "Miłek Opiłek", "Brzydkie kaczątko", "Calineczka", "Opowieści z ulicy Brokatowej", "Ciuf Ciuf!" (wystawa czynna będzie do 10 czerwca).
Uroczyste zakończenie festiwalu i wręczenie nagród zaplanowano 23 kwietnia o godz. 13.
Więcej informacji na stronie internetowej teatru.