EN
25.09.2021, 08:10 Wersja do druku

Będzin. Inauguracja sezonu artystycznego w Teatrze Dzieci Zagłębia

W Teatrze Dzieci Zagłębia  w weekend odbędzie się inauguracja sezonu artystycznego 2021/2022. Nowy sezon dedykowany jest przede wszystkim widzowi dziecięcemu, ale w repertuarze Teatru znajdą się również ciekawe propozycje dla widzów dorosłych.

fot. mat. teatru

25 września 2021 r. o godz. 17.00 Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie zaprasza na premierę otwierającą nowy sezon artystyczny pt. "Złodziej czasu" w reżyserii Waldemara Wolańskiego.

"Złodziej czasu" to baśń w klasycznym ujęciu, gdzie bohaterowie swobodnie mogą przemieszczać się pomiędzy światem realnym i fantastycznym, a zdarzenia rozgrywają się w nieokreślonym miejscu i czasie. Właśnie ów czas i jego odcienie są głównym tematem spektaklu w reżyserii  Waldemara Wolańskiego.
Waldemar Wolański: Jest wiele zjawisk, które nas otaczają,  a mimo to ich nie zauważamy. Czymś takim jest czas. Mówimy o traceniu czasu, przepływaniu czasu przez palce, nieodwracalności czasu, kradzeniu czasu i jego ofiarowywaniu... Ale co to właściwie oznacza? Przeważnie się nad tym nie zastanawiamy,  choć również niekiedy oczywistość tych stwierdzeń dotyka nas bardzo boleśnie. Czasami zbyt boleśnie. "Złodziej Czasu" to klasyczna baśń: z czarami, magią, walką dobra ze złem, ale to również opowieść o nas, o naszym przemijaniu i o tym, co w tym przemijaniu jest najważniejsze. A także o tym, by szanować czas, bo drugiego już nie dostaniemy. Zaczarujmy więc razem te kilka chwil w teatrze, bo następnym razem będzie już zupełnie inaczej.

Reżyser spektaklu podejmuje próbę oswojenia dzieci z tematyką nieodwracalności czasu, przemijania, odchodzenia najbliższych członków rodziny - śmierci i niemożności powrotu. W pięknej, baśniowej, wręcz surrealistycznej scenerii (wnętrze zegara) rozgrywa się walka o to, co najistotniejsze - miłość i czas poświęcony bliskim.

"Złodziej czasu" to wzruszająca opowieść o przemijaniu, ale również o usilnym poszukiwaniu utraconego czasu, ogromnej chęci zatrzymania go, a przede wszystkim potrzebie odzyskania straconych bezpowrotnie chwil. Najnowsza premiera to bardzo aktualny spektakl, noszący znamiona współczesnego świata - pośpiech, zapracowanie, gonitwę za pieniądzem i notoryczny brak czasu dla najbliższych. Każdy dziś marzy o dobie trwającej 48 godzin, a jednak czasu nie można zatrzymać, zamknąć w pudełku, a już na pewno odzyskać czy wypożyczyć. Można go jedynie "ofiarować komuś, kto za nami tęskni, kto do serca czas nas schowa".

"Złodziej czasu" Waldemar Wolański
Scenariusz i reżyseria: Waldemar Wolański
Scenografia: Joanna Hrk
Muzyka: Krzysztof Dzierma
Przygotowanie wokalne: Grzegorz Seweryn
Wizualizacje: Aleksander Joachimiak
Produkcja: Patrycja Kundro
Inspicjent: Edyta Dziura
Obsada: Katarzyna Bała, Adrianna Bieżan, Patrycy Hauke, Stefan Szulc, Jacek Mikołajczyk, Wojciech Żak.

Recital Justyny Szafran "Damsko-męski wieczór niebanalny z piosenkami Edith Piaf".

Również w ramach Inauguracji sezonu artystycznego w będzińskim Teatrze, tym razem dla widzów dorosłych, 26 września 2021 r. o godz. 18.00 odbędzie się Recital Justyny Szafran "Damsko-męski wieczór niebanalny z piosenkami Edith Piaf".

„Damsko – męski wieczór niebanalny” to ujmująca, muzyczna opowieść o uczuciach, wrażliwości i namiętnościach. Artystka zabiera publiczność na pełną wyznań muzyczną podróż po meandrach skomplikowanych często relacji międzyludzkich, żonglując przy tym nastrojami. Czasem wzrusza i dotyka, a czasem rozśmiesza. Wśród utworów prezentowanych przez Szafran znajdą się zarówno przepojone emocjami piosenki z repertuaru Edith Piaf, tanga Astora Piazzolli, jak i utwory, które Leszek Możdżer i Jerzy Satanowski napisali specjalnie dla Justyny. Całość uzupełniają utwory z ostatniej płyty artystki pt. NIE MA, na której znalazły się piosenki Agnieszki Osieckiej w niezwykle dojrzałej i bardzo nieoczywistej odsłonie. W trakcie występu artystce towarzyszy Rafał Karasiewicz. Znakomity pianista, aranżer, kompozytor, producent i pedagog. Wykładowca w Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Pomysłodawca i założyciel Szkoły Animacji Muzycznej we Wrocławiu.

Źródło:

Materiał nadesłany