EN

20.04.2021, 09:33 Wersja do druku

Baśń i dyktatura

"Tysiąc nocy i jedna. Szeherezada 1979" Magdy Fertacz w reż. Wojciecha Farugi w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Pisze Michał Centkowski w Newsweeku.

fot. Bartek Barczyk

Najnowsze przedstawienie Wojciecha Farugi opowiada o konserwatywnej rewolucji ajatollaha Chomeiniego, która w końcu lat 70. zmieniła Iran z prozachodniej monarchii w republikę islamską, Spektakl Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie zaczyna się filmowymi kronikami codziennego życia w dawnym Iranie. Na tylnej ścianie sceny oglądamy uśmiechnięte twarze młodych ludzi. Ten świat wkrótce zniknie. Stara dyktatura coraz mniej popularnego szacha ustąpi miejsca innemu reżimowi, który w imię bożego prawa będzie torturował i więził.

Faruga sugestywnie odmalowuje na scenie mechanizmy działania religijnej dyktatury, cementującej swą władzę dzięki konformizmowi i hipokryzji. W intrygującym tekście Magdy Fcrtacz współczesna opowieść o mieszkańcach Teheranu miesza się ze wschodnią mitologią i onirycznym światem „Baśni tysiąca i jednej nocy". Ten mistyczny, na wpół realny świat ożywa na scenie za sprawą scenografii i światła Katarzyny Borkowskiej, która z pustyni przenosi nas do nowoczesnego miasta. Przewodniczką po scenicznej rzeczywistości jest Oriana Fallaci w tej roli Marta Konarska, która powraca do porewolucyjnego Iranu, żeby przeprowadzić wywiad z Chomeinim. W rolę opętanego religijnym doktrynerstwem władcy wciela się Andrzej Grabowski.

Nawet w tym opresyjnym świecie jest miejsce na miłość, wolność, nieposłuszeństwo. Bo - jak pokazują twórcy spektaklu za fasadą oficjalnej doktryny pulsuje zupełnie inne życie. Intensywne, nieskrępowane, zmysłowe. Tym intensywniejsze, im ciaśniejsze stają się oficjalne dogmaty.

Tysiąc nocy i jedna. Szeherezada 1979

Magda Fertacz, reż. Wojciech Faruga

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

(Można Oglądać Online)

Tytuł oryginalny

Baśń i dyktatura

Źródło:

Newsweek Polska nr 16/ 19/25-04-21