EN
24.01.2022, 09:04 Wersja do druku

Barbara Krafftówna nie żyje. Aktorka zmarła w wieku 93 lat. O swoim życiu opowiadała przed laty w Teatrze Starym

fot. mat. Teatru Stergo w Lublinie

"Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy Barbarę Krafftównę, która pozostając do ostatnich chwil wśród swoich przyjaciół w Domu Artystów w Skolimowie, odeszła dziś w nocy..." - napisał w niedzielę rano na Facebooku Związek Artystów Scen Polskich.

W zeszłym roku aktorka świętowała 75-lecie pracy artystycznej. W grudniu obchodziła 93. urodziny. Jedną z jej najważniejszych ról filmowych była Felicja w „Jak być kochaną" (1962) Wojciecha J. Hasa według prozy Kazimierza Brandysa. Przez lata kojarzona była ze Ślązaczką Honoratą z serialu „Czterej pancerni i pies".

Z Kabaretem Starszych Panów wyśpiewała niezapomniane „Zakochałam się w czwartek niechcący", „W czasie deszczu dzieci się nudzą" czy „Przeklnę cię" w duecie z Bohdanem Łazuką. Stworzyła też wiele ważnych kreacji w teatrze. Grała m.in. tytułową bohaterkę w „Iwonie, księżniczce Burgunda" Witolda Gombrowicza w reżyserii Haliny Mikołajskiej w 1957 roku w Teatrze Dramatycznym w Warszawie czy Alicję w "Play Strindberg" Friedricha Dürrenmatta w reżyserii Andrzeja Wajdy w 1970 roku w warszawskim Teatrze Współczesnym.

Spotkanie w Teatrze Starym

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Barbara Krafftówna nie żyje. Aktorka zmarła w wieku 93 lat. O swoim życiu opowiadała przed laty w Teatrze Starym

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Lublin” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

tko