EN

4.10.2021, 09:29 Wersja do druku

Łódź. Artysta w kryzysie… Systemowym? Finansowym? Pandemicznym?

W niedzielę 3 października  na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi w ramach XXVII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych odbył się panel dyskusyjny zatytułowany „Artysta w kryzysie”.

fot. mat. teatru

Rozmówcy zastanawiali się m.in. nad kryzysem artysty w kontekście systemowym, finansowym, pandemicznym… Dyskusję można było oglądać także online – w formie streamingu na YouTubie Teatru Powszechnego w Łodzi.

Moderatorkami dyskusji były prof. Małgorzata Leyko (UŁ) i prof. Małgorzata Budzowska (UŁ). 

W dyskusji wzięli udział:

Paweł Demirski – dramaturg, dziennikarz, wspólnie z reżyserką Moniką Strzępką tworzy jeden z najbardziej znanych duetów w polskim teatrze.  W latach 2003-2006 był kierownikiem literackim w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Autor sztuk teatralnych m.in.  „Wałęsa. Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna” „Tęczowa trybuna”, „Niech żyje wojna”, „Courtney Love”, „W imię Jakuba S.”„M.G.”. 

Paweł Łysak - reżyser teatralny i radiowy, dyrektor Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera w Warszawie, wiceprezes Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów.

Monika Kwaśniewska –  asystent w Katedrze Teatru i Dramatu UJ  absolwentka teatrologii oraz podyplomowych studiów z zakresu gender w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Od 2007 roku współpracuje z pismem „Didaskalia. Gazeta Teatralna”, zajmuje się relacjami folwarcznymi w teatrze i kształceniu aktorów i reżyserów.

Oliwia Adamowicz – studentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej im. Leona Schillera w Łodzi, przedstawicielka Wydziału Aktorskiego w samorządzie studenckim.

Paweł Płoski – teatrolog, badacz polityki kulturalnej i organizacji teatru. Wykładowca warszawskiej Akademii Teatralnej. Od 2019 dziekan Wiedzy o Teatrze AT. Od 2020 wiceprezes Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. W latach 2009-2020 Kierownik działu literackiego Teatru Narodowego.

Elżbieta Wrotnowska-Gmyz - teatrolog, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, organizowała przeglądy teatralne, wykłady i spotkania, wizyty studyjne przedstawicieli zagranicznych środowisk teatralnych w Polsce. W latach 2006-2007 była koordynatorem ministerialnego konkursu na wystawienie dzieł klasyki polskiej i obcej. Od 2008 roku pracowała w Narodowym Centrum Kultury.

Bartłomiej Kasprzykowski – aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, lektor telewizyjny. Był związany m.in. z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Teatrem In Vitro w Lublinie. Obecnie jest freelancerem. Sam również reżyseruje sztuki teatralne. Szerszej publiczności znany jest z seriali telewizyjnych, m.in. „Magda M.”, „Halo Hans” i „Ranczo”. -

Arkadiusz Wójcik - absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (Filia we Wrocławiu, 2010). Aktor Teatru Powszechnego w Łodzi (od 2010 roku jako aktor kontraktowy, a od 2020 etatowy). Współpracował również m.in. z Teatrem Polskim we Wrocławiu, TR Warszawa, Teatrem Muzycznym Capitol. Koordynator licznych teatralnych projektów i twórca autorskich spektakli.

Katarzyna Żuk – aktorka Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej im. Leona Schillera w Łodzi. W latach 1996-98 występowała w Teatrze Studyjnym’83. Laureatka konkursu Modjeska Calling organizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu.

Cały zapis panelu dostępny jest poniżej.

Źródło:

Materiał nadesłany