EN

10.09.2024, 14:33 Wersja do druku

Łódź. Teatr Jaracza stworzy wirtualną bibliotekę i odsłoni kulisy powstania „Amadeusza”

Dostęp do programów teatralnych spektakli poszerzonych o dodatkowe konteksty oraz możliwość zajrzenia za kulisy jednej z największych produkcji teatralnych w historii Teatru Jaracza dostaną widzowie łódzkiej sceny dzięki środkom z programu KPO.

fot. proj. Marcin Nowak / mat. teatru

W programie wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju, realizowanym w ramach Krajowego Planu Odbudowy
i Zwiększania Odporności (KPO) przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi otrzymał środki na realizację dwóch projektów:
„Amadeusz” – Making off” oraz „Wirtualna Biblioteka Jaracza – programy teatralne on-line”.

Efekty realizacji zostaną udostępnione pod koniec 2024 roku.

– Dotacja pozwoli nam stworzyć wyjątkowe projekty o niezwykłym walorze edukacyjnym, które pozwolą
widzom poszerzyć swoją wiedzę o naszych spektaklach. – mówi Michał Chorosiński, dyrektor Teatru Jaracza w Łodzi.

Pierwszy z projektów zakłada stworzenie Wirtualnej Biblioteki Jaracza, w której zbiorach znajdą się programy teatralne do wybranych spektakli.

– W planach mamy publikację trzech wirtualnych programów spektakli z repertuaru teatru, które umieścimy na dedykowanej podstronie internetowej. Oprócz tekstu analitycznego
dotyczącego autora sztuki, dramatu czy biogramów które znajdowały się w programach drukowanych, chcielibyśmy zbudować całą bazę wiedzy o spektaklu wraz z ciekawymi artykułami, wywiadami z twórcami i materiałami wideo, a wszystko to w atrakcyjnej szacie graficznej – mówi Antoni Winch, kierownik literacki Teatru.

Programy te będą dostępne na stronie internetowej instytucji. W przyszłości teatr chciałby kontynuować ten projekt systematycznie uzupełniając zbiory wirtualnej biblioteki o nowe, atrakcyjne treści.

Drugi z dofinansowanych projektów ma na celu przybliżyć widzom kulisy pracy przy powstaniu  superprodukcji – spektaklu „Amadeusz” Petera Shaffera w reżyserii Anny Wieczur. Przedstawienie to wieńczyło jubileuszowy, 135 sezon teatralny i odbiło się szerokim echem w środowisku teatralnym nie tylko w Łodzi, ale i w całej Polsce. Spektakl zgromadził pozytywne recenzje, a na kolejne pokazy w październiku i grudniu bilety wyprzedają się błyskawicznie. Ponadto „Amadeusz” został zaproszony na październikowe Rzeszowskie Spotkania Teatralne. Realizacja filmu ukazująca kulisy powstawania spektaklu zakłada nie tylko wywiady z twórcami i aktorami, ale również z innymi pracownikami teatru (garderobianymi, inspicjentką, realizatorami światła i dźwięku czy montażystami). Akcja filmu rozgrywać się będzie podczas prób wznowieniowych spektaklu – na scenie, w garderobach i pracowniach. Narrator opowie nie tylko o produkcji spektaklu teatralnego, ale też o dramacie i jego głównych postaciach – Antonio Salierim i Wolfgangu Amadeuszu Mozarcie.

Efektem projektu będzie popularyzacja wiedzy na temat pracy w teatrze oraz biografiach i twórczości Antonio Salieriego i Wolfganga Amadeusza Mozarta. Efekt końcowy widzowie zobaczą już w grudniu 2024 roku.

Źródło:

Materiał nadesłany