EN

19.06.2024, 17:33 Wersja do druku

Sopot. Festiwal „Dwa Teatry” prezentujący spektakle telewizyjne i słuchowiska radiowe – od soboty

W sobotę w Sopocie rozpocznie się festiwal „Dwa Teatry” prezentujący dorobek Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej – podał w środę sopocki magistrat. Przypomniano, że festiwal powraca do kurortu po trzech latach przerwy.

fot. mat. prasowe

"Wspaniale, że Sopot ponownie jest miejscem, w którym odbywa się tak ważne wydarzenie, gdzie najistotniejsze jest dobre słowo, bo tego dobrego słowa na co dzień bardzo nam brakuje w debacie publicznej" – powiedziała cytowana w komunikacie prezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Głównym punktem tegorocznego programu Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry – Sopot 2024 będą pokazy konkursowych spektakli i słuchowisk, które odbędą się w Multikinie (wstęp wolny), a także szereg wydarzeń towarzyszących, m.in. spotkania z gwiazdami, koncerty, warsztaty dla dzieci.

Na festiwalu przyznane zostaną Wielkie Nagrody dla aktorki i aktora za całokształt pracy w teatrze radiowym i telewizyjnym oraz specjalne nagrody 70-lecia Teatru Telewizji, którymi uhonorowani zostaną twórcy o szczególnych zasługach: Olga Lipińska i Jerzy Antczak.

W komunikacie podano, że w trakcie festiwalu oddany zostanie hołd Adamowi Hanuszkiewiczowi w setną rocznicę jego urodzin, a także Witoldowi Gombrowiczowi.

Ostatni raz festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej odbył się w Sopocie w 2019 roku. Była to XIX edycja. Rok później festiwal został odwołany z powodu pandemii koronawirusa. Natomiast w 2021 roku "Dwa Teatry" zostały przeniesione do Zamościa. Według prezydentki Sopotu, o czym mówiła wielokrotnie, przeniesienie wówczas festiwalu do innego miasta, było decyzją polityczną.

"Dwa Teatry" to festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej. Odbywa się raz w roku i jest konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę na antenie w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu.

Festiwal rozpocznie się w sobotę i potrwa do poniedziałku. Prezentacje i spotkania z gwiazdami odbędą się m.in. w Multikinie, Teatrze Atelier i Państwowej Galerii Sztuki. Na większość wydarzeń wstęp wolny.

Ostatniego dnia festiwalu, podczas gali w hotelu Sheraton, zostaną zaprezentowani laureaci nagród w konkursie radiowym i telewizyjnym. Gala będzie transmitowana w TVP Kultura i TVP Gdańsk.

Źródło:

PAP