EN
8.12.2022, 17:50 Wersja do druku

Warszawa. Grudzień w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej

„Giselle” / na zdjęciu Chinara Alizade i Vladimir Yaroshenko / fot. Ewa Krasucka / mat. Archiwum Artystyczne Teatru Wielkiego-Opery Narodowej

W grudniowej ofercie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej przewidziano spotkania, wystawy, recitale i spektakle online.

Dobrissimo! Opera od kuchni
To niezwykła i pełna emocji podróż po miejscach, wydarzeniach, operach i potrawach. Wspólnie z Wydawnictwem Znak zapraszamy na rozmowę ze współautorkami książki Dobrissimo! Opera od kuchni – Marzeną Rogalską i Aleksandrą Kurzak. Spotkanie poprowadzi Ewa Wojciechowska. Do zobaczenia w foyer Teatru Wielkiego już 11 grudnia w niedzielę o godz. 13.00. Wejściówki do odebrania w kasach teatru.

Aleksandrę Kurzak będziemy mogli podziwiać w tym sezonie na naszej scenie w partii Toski już w marcu 2023!

Nowa wystawa
Jak opowiedzieć o rzeczywistości bez pudru i lukru? Adam Myjak opowiada za pomocą deformacji i przerysowanej ekspresyjności. Już od 17 grudnia w Galerii Opera oglądać będzie można prace wybitnego rzeźbiarza i byłego rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Recital Tomasza Koniecznego
Wybitny bas-baryton, ambasador polskiej kultury za granicą, doskonały interpretator postaci Wagnerowskich, laureat wielu nagród, solista występujący na najważniejszych scenach operowych świata – Tomasz Konieczny w grudniu świętować będzie jubileusz 25 lat pracy na scenie operowej. Podczas recitalu 17 grudnia wystąpi wraz z pianistą Lechem Napierałą. Wykona pieśni Łysenki, Straussa, Nowaka i Czyża. Współorganizatorem wydarzenia jest Dal Segno Institute. Podczas wieczoru artyście zostanie wręczony Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis za całokształt działalności artystycznej.

Wkrótce, bo już we styczniu 2023, będzie można podziwiać śpiewaka w najnowszej premierze w reż. Mariusza Trelińskiego - Moc przeznaczenia G. Verdiego.

Maria Fołtyn in memoriam
Śpiewała na scenach całego świata, a przy tym niestrudzenie propagowała dzieła Moniuszki, by w końcu zorganizować Międzynarodowy Konkurs Wokalny jego imienia. 13 grudnia koncertem Maria Fołtyn in memoriam upamiętnimy tę wybitną śpiewaczkę, reżyserkę i animatorkę życia muzycznego, zmarłą 2 grudnia 2012 roku.

Wystawa o Marii Fołtyn
Z okazji 10. rocznicy śmierci Marii Fołtyn zapraszamy na nową wystawę w Muzeum Teatralnym, poświęconą tej niezwykłej osobowości. Zobaczymy na niej unikatowe fotografie, portrety sceniczne, kostiumy teatralne, afisze, statuetki, liczne odznaczenia i pamiątki ofiarowane z okazji festiwali Moniuszkowskich, wyjazdów zagranicznych i okrągłych jubileuszy związanych z karierą artystyczną. Wernisaż wystawy już 13 grudnia o godz. 17.00 w foyer dolnym Teatru Wielkiego.

Akademia Operowa zaprasza
Zaczynało tu wielu wybitnych artystów polskiej sceny operowej. Młodzi i niezwykle zdolni adepci Akademii Operowej Teatru Wielkiego wystąpią 10 grudnia w Salach Redutowych. Wykonają m.in. utwory Händla, Mahlera, Mozarta, Rossiniego, Straussa oraz Webera.

ONLINE
To już ostatnia szansa, by zobaczyć finał 11. Konkursu Moniuszkowskiego, na którym podziwiać mogliśmy m.in. zdobywczynię Grand Prix Julianę Grigoryan. Orkiestrą Teatru Wielkiego dyrygował Maestro Andriy Yurkevych. Nagranie koncertu dostępne jest na platformie OperaVision jeszcze do 11 grudnia.

Platforma OperaVision wspólnie z Polskim Baletem Narodowym przygotowała dla Państwa świąteczną niespodziankę. Od 26 grudnia dostępna będzie rejestracja baletu romantycznego Giselle, który premierę miał 25 listopada 2022 w Teatrze Wielkim.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne