EN

20.10.2020, 08:05 Wersja do druku

Bydgoszcz. "Zniewolony umysł" na scenie Opery Nova i na DVD

fot. Andrzej Makowski

 „Zniewolony umysł” -  jeden z najsłynniejszych polskich baletów współczesnych ostatniej dekady. Tytuł spektaklu  nawiązuje do słynnej książki Czesława Miłosza pod tym samym tytułem. Ten traktat polityczny z 1953 roku, wiarygodne doświadczenia świadka i uczestnika opisywanych wydarzeń, wydawał się niemożliwy do przełożenia na taniec.

W zamyśle Roberta Bondary, choreografa, debiutującego w 2011 r. pełnospektaklowym baletem współczesnym na scenie bydgoskiej Opery Nova, stanowił  wyzwanie i przemyślaną wizję  przetworzenia literatury w poruszającą opowieść taneczną.

Balet w dwu odsłonach nie jest do końca wierny słynnej książce: to refleksja o kondycji ludzkiej, etyce, wolności i zniewoleniu - przede wszystkim psychicznym. Prostymi, lecz subtelnymi środkami teatralno-tanecznymi stworzony został na scenie symboliczny i wręcz hipnotyczny świat, wciągający bez reszty w opowiadaną tańcem ,uniwersalną - dla czasów i przestrzeni - historię.

Opera Nova zaprasza na 3 spektakle tego fascynującego spektaklu: w niedzielę 25 X, wtorek, 27 X i środę, 28 X oraz informuje o wydaniu swych najnowszych DVD z zapisem tego przedstawienia. Płyty będą dostępne podczas przedstawień o raz w kasie biletowej.

Wkrótce także na Blu-ray!


Źródło:

Materiał nadesłany

Autor:

Ewa Chałat