EN

24.09.2020, 14:30 Wersja do druku

Warszawa. Performens otworzy projekt „Exit” Teatru 21 i Centrum Sztuki Włączającej

Narzędzie do posługiwania się mową” - performans głuchego artysty Daniela Kotowskiego - odbędzie się 1 października 2020 roku o godz. 18:00 przed Zachętą - Narodową Galerią Sztuki oraz na aplikacji ZOOM. Wydarzenie otwiera projekt “EXIT” realizowany przez Teatr 21 i Centrum Sztuki Włączającej w ramach programu “Kultura w sieci”.

Artysta Daniel Kotowski, jako osoba Głucha, na co dzień nie posługuje się mową foniczną. Jak pisze o sobie: „Moja praktyka artystyczna jest punktem wyjścia do refleksji o swoim własnym istnieniu”. Jako Głuchy znacznie wyraźniej doświadcza społecznych strategii normalizujących ciała i uznających je za kompletne bądź nie. Dla dominującego i znormalizowanego społeczeństwa jego mowa jest wadliwa, jest zaburzeniem, w którym ruchy narządów mowy działają nieprawidłowo.

W trakcie performansu “Narzędzie do posługiwania się mową” artysta zachęca anonimowych uczestników do przesłania mu zdań, słów, kwestii i haseł za pośrednictwem aplikacji ZOOM. Pozbawione autora treści, będą następnie wypowiadane na głos przez performera. On i jego ciało staną się narzędziem do posługiwania się językiem, żywym syntezatorem mowy dla tekstów przesyłanych przez anonimowych widzów.

W ostatnich czasach bardzo łatwo szafuje się pojęciem wolności słowa. Stało się ono kartą przetargową również w politycznych dyskusjach. Czy w imię wolności słowo może stać się przekroczeniem wolności drugiego człowieka? Czy granica języka jest także granicą naszego myślenia o wolności? Czy język, jego foniczna ekspresja i graficzny zapis stoją ze sobą w wiecznym konflikcie? W performansie “Narzędzie do posługiwania się mową” Daniel Kotowski bada performatywność języka oraz jego polityczny charakter i potencjał.

Performans odbędzie 1 października 2020 o godz. 18:00 przed budynkiem Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki (pl. Małachowskiego 1, Warszawa) oraz on-line za pośrednictwem aplikacji ZOOM. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Organizatorzy proszą o rejestrację poprzez wysłanie maila na adres [email protected]. W wiadomości zwrotnej odesłane zostaną instrukcje uczestnictwa w performansie on-line oraz korzystania z aplikacji.

Daniel Kotowski jest artystą wizualnym i performerem, który od lat zajmuje się w swoich pracach badaniem napięć pomiędzy jednostką i urządzeniami biopolityki, którym ona podlega. W swoich pracach korzysta z różnych form i mediów, od sztuki instalacji, fotografii i projektowania, po tworzenie obiektów i filmów wideo. Współpracuje m.in. z Zachętą Narodową Galerią Sztuki, z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galerią Labirynt w Lublinie i wrocławską BWA.

Performans Kotowskiego otwiera projekt “EXIT”, który powstał z inicjatywy Teatru 21 i Centrum Sztuki Włączającej. Celem projektu jest budowanie artystycznej wymiany między twórcami z niepełnosprawnościami i twórcami pełnosprawnymi. Organizatorom zależy na wywołaniu szerszej refleksji dotyczącej strategii włączających i tworzeniu prawdziwie różnorodnych i skutecznych modeli społecznych w sztuce. Piątka artystów: Karolina Wiktor, Erdmute Sobaszek, Daniel Kotowski, Michał Bałdyga i Diana Niepce, tworzących swoje prace w ramach “EXITU” podejmuje kwestie psychofizycznych uwarunkowań, przyzwyczajeń, nawyków, wyobrażeń i lęków, które tworzą barierę uniemożliwiającą przekroczenie metaforycznego progu odgradzającego nas od świata i projektują twórcze drogi wyjścia. Ich medium są taniec, instalacja, performans. Projekt “EXIT” pod opieką kuratorską Justyny Wielgus powstaje w ramach trzeciego sezonu Centrum Sztuki Włączającej odbywającego się pod hasłem „Nie zostawiaj nikogo w tyle”. Więcej o projekcie “EXIT” można przeczytać na stronie: https://teatr21.pl/exit

Performans “Narzędzie do posługiwania się mową” powstaje w ramach projektu “EXIT”, realizowanego przez Teatr 21 / Centrum Sztuki Włączającej we współpracy z Zachętą - Narodową Galerią Sztuki. Program Centrum Sztuki Włączającej jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “Kultura w sieci
Źródło:

Materiał nadesłany