EN

15.09.2020, 16:22 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "Szamana. Spektaklu reporterskiego" w Teatrze WARSawy

mat. teatru

Spektakl opowiada o dwóch podróżach do buriackiego, "złotego szamana" Baira Rinczinowa - powiedziała we wtorek PAP Monika Mariotti, reżyser przedstawienia "Szaman. Spektakl reporterski". Jego premiera odbędzie się w środę w Teatrze WARSawy.

Reżyser wyjaśniła, że punktem wyjścia do budowy scenariusza przedstawienia były "prawdziwe historie - podróż Aruna Milcarza do Baira i moje wyjazdy do tego szamana, które trwają już 9 lat". "Jesteśmy jedynymi osobami z Europy, które tam dotarły i mieszkały, choć w innym czasie" - dodała.

"Ten buriacki szaman mieszka w +aginskiej obłasti+, czyli w buriackim okręgu w Zabajkalskim Kraju" - powiedziała Mariotti.

Zwróciła uwagę, że przedstawienie będzie miało multimedialny charakter. "Mamy tutaj czysty teatr, z emocjami bohaterki, którą odgrywam. Mamy opowieść reporterską Aruna, który też występuje w przedstawieniu. Pojawiają się fragmenty filmów, które Arun nakręcił mieszkając u szamana w Czełutaju. A obok tego pojawia się cała strona muzyczna, bo śpiewam w przedstawieniu po rosyjsku i po buriacku. Jest śpiew gardłowy, oryginalne dźwięki bębna i wielu innych instrumentów z tamtych stron" - mówiła.

Aktorka i reżyser przyznała, że zafascynowała się śpiewem gardłowym, gdy go usłyszała po raz pierwszy mając 18 lat. "To jest muzyczny motyw przewodni mojej podróży przez ostatnie dziesięć lat po Buriacji. Muszę słuchać tej muzyki, a z czasem zaczęłam ją śpiewać" - podkreśliła.

"To jest przedstawienie, które opowiada o korzeniach, o przodkach, o naszym pochodzeniu. Również o tym, czy jesteśmy świadomi tego, skąd pochodzimy" - powiedziała Mariotti. "Zdradzę, że szaman mi kiedyś powiedział, że zbyt często patrzymy w naszą świetlaną przyszłość, ale nie chcemy wiedzieć, co się kryje pod powierzchnią" - dodała.

"Brakuje nam połączeń z innymi ludźmi i dlatego często jesteśmy zagubieni. Bardzo wiele osób po prostu włóczy się po świecie i nie wie, kim jest" - oceniła.

Reżyser wyjaśniła, że po tym, jak wspólnie z Arunem Milcarzem napisali scenariusz, "Arun natychmiast zaczął pisać swoją książkę +Dotyk szamana+, która jest osadzona w Buriacji, ale wzbogacają ją elementy wyobrażone". "To jest taki etno thriller" - dodała.

"Spektakl to oryginalne połączenie obrazujących buriackie obrzędy zdjęć filmowych, stand-upu i dramatu. Inscenizacja ukazuje świat, w którym rytuały szamańskie przeplatają się z rytuałami dnia powszedniego" - czytamy w zapowiedzi przedstawienia.

Jak wyjaśniono, Czełutaj to wioska położona niedaleko rosyjsko-mongolskiej granicy. "Tutaj miał mieszkać Bair Rinczinow, uważany za jednego z najmocniejszych buriackich szamanów. Arunowi udało się zamieszkać w domu Baira i przez kilka miesięcy czynnie uczestniczyć w codziennym życiu rodziny Rinczinowów. Monika zaś, miała zostać w Czełutaju raptem kilka dni - bywa tam do dzisiaj i jest jedyną białą kobietą, której udało się na poważnie wniknąć w subkulturę tamtejszych szamanów" - napisano na stronie teatru.

"Ona, aktorka i reporterka, pojechała na Wschód, bo kiedyś, po cudem przeżytym wypadku, obiecała sobie, że zobaczy Bajkał, stepy i właśnie tam znajdzie odpowiedź na dręczące ją pytania. On, pisarz i podróżnik, zapragnął dowiedzieć się jak tam, na Wschodzie, rzeczy mają się naprawdę. Kilka lat później po raz pierwszy natknęli się na siebie na ulicach Warszawy. Okazało się, że ich osobne życiowe historie połączył pewien, żyjący osiem tysięcy kilometrów stąd, mężczyzna" - czytamy w informacji o spektaklu.

Autorami scenariusza są Monika Mariotti i Arun Milcarz. Reżyseria - Monika Mariotti. Wsparcie reżyserskie - Adam Sajnuk. Muzykę skomponował Michał Lamża. Scenografię zaprojektowała Maria Bartosiak, a kostiumy - Monika Skomra. Za reżyserię światła odpowiada Artur Wytrykus.

Występują Monika Mariotti i Arun Milcarz.

Przedstawienie zrealizowano w ramach Społecznej Sceny Debiutów.

Premiera - 16 września o godz. 19 w Teatrze WARSawy (Rynek Nowego Miasta 5/7). Kolejne przedstawienie - 17 września br.

Premierze spektaklu "Szaman. Spektakl reporterski" towarzyszyć będzie wystawa prac malarza, ilustratora i pisarza Radosława Perlaka. Jedna z jego prac stanowi okładką najnowszej książki "Dotyk szamana" Aruna Milcarza, której promocja towarzyszyć będzie prezentacji spektaklu.

Źródło:

PAP