EN

1.09.2021, 11:14 Wersja do druku

Zielona Góra. Ogólnopolski Festiwal Tańca MOVE pod hasłem „generations | pokolenia”

Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze oraz Stowarzyszenie Ośrodek Praktyk Choreograficznych zapraszają w dniach 24-25 września na Ogólnopolski Festiwal Tańca MOVE Zielona Góra.

fot. mat. organizatora

Myśl przewodnia na ten rok to „generations | pokolenia”. Hasło jest dla nas otwarciem inspiracyjnym do spotkania artystów, krytyków i kuratorów będących świadkami różnych etapów rozwoju polskiego tańca współczesnego. Pragniemy, aby na scenie zaprezentowali się zarówno twórcy z wieloletnim doświadczeniem, zarówno scenicznym jak i pedagogicznym oraz przedstawiciele młodego pokolenia realizujący autorskie inicjatywy artystyczne.

Podczas dwóch dni festiwalowych, 24-25 września o godzinie 18.00, na kameralnej scenie w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” zaprezentują się uznani artyści tańca z całej Polski:

Iwona Wojnicka (Warszawa), Teatr Tańca Enza (Słupsk), Agnieszka Chmielnik (Słupsk), Przestrzeń Ruchu (Tarnowskie Góry), Teatr Ruchu (Świebodzin), Grupa Teatru Tańca (Toruń), Teatr Tańca Ego Vu (Gryfino), Eliza Hołubowska (Gryfino), Paweł Matyasik (Zielona Góra), Physical ArtHouse (Zielona Góra).

W planach jest też prezentacja filmów tanecznych autorstwa Alicji Miszczor, Anny Bajjou oraz TO-EN Butoh Company.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą:

Anna Królica – kuratorka, krytyczka, badaczka i autorka licznych publikacji o tańcu; Marta Seredyńska – badaczka, recenzentka związana z czasopismem „Taniec”, autorka publikacji naukowych o tańcu; Adam Kamiński – kurator, dyrektor Mandala Performance Festival we Wrocławiu.

W ramach działań festiwalowych przewidziane są także spotkania z publicznością oraz debata środowiska tanecznego, które moderować będzie Marta Seredyńska. Warsztaty poprowadzi Iwona Wojnicka.

Wstęp na wydarzenie będzie bezpłatny. Obowiązują wejściówki lub rezerwacja miejsc u organizatorów w związku z obostrzeniami sanitarnymi.

MOVE Festival  to inicjatywa artystyczna zapoczątkowana przez Marka Zadłużnego (Zielona Góra) oraz Annę Piotrowską (Bytom/Warszawa) realizowana cyklicznie od 2010 roku w Zielonej Górze.  Wydarzenie ma na celu prezentację najciekawszych spektakli i zjawisk tanecznych oraz integrację środowiska związanego z obszarem szeroko pojmowanego polskiego teatru tańca.

Każda odsłona festiwalu przynosiła zmiany wynikające z przeobrażającej się rzeczywistości polskiej kultury tańca. W latach 2010-2014 inicjatywa nosiła nazwę SPACE. W latach 2015-2020 nawiązanie współpracy z Gabrielą Keller-Janus i jej Teatrem Tańca Enza ze Słupska oraz Joanną Miś-Fudali i Teatrem Tańca Akro z Torunia zaowocowało powołaniem sieci festiwali pod wspólną marką SFERA RUCHU. Obecnie postanowiliśmy wrócić do idei odrębnej inicjatywy pod nową nazwą „MOVE Festival Zielona Góra”,

Wydarzenie ma charakter kuratorski i skierowane jest do ogólnopolskiego środowiska zajmującego się tańcem w nurcie offowym. Pragniemy stworzyć przestrzeń zespołom oraz twórcom, którzy oddają siebie dla tańca i tworzą niejako "po godzinach", często wykonując na co dzień inną profesję.

Wszystkie aktualne informacje publikowane są w festiwalowych mediach społecznościowych:
https://www.facebook.com/movefestivalzielonagora/
https://www.instagram.com/move_festival_/
https://opch.pl/festiwal-sfera-ruchu/o-festiwalu/

fot. mat. organizatora

Źródło:

Materiał nadesłany