Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze już dziś zaprasza na kolejną odsłonę Zielonogórskiego Salonu Poezji online - Pan jest po stronie nadziei…
10 stycznia 2021 r. (niedziela), godz. 17.00; Transmisja LIVE na Facebooku Biblioteki
Pan jest po stronie nadziei… – wiersze i proza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, esej Kazimierza Wyki oraz Śmierć Słowackiego Jerzego Zagórskiego w wykonaniu zaproszonych Artystów.
Gospodarz Salonu oraz scenariusz: Andrzej Buck
Krzysztof Kamil Baczyński (1921-1944) polski poeta, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. "Pokolenia Kolumbów". Podchorąży Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, w czasie okupacji związany z pismem „Płomienie” oraz miesięcznikiem „Droga”. Używał pseudonimów: "Jan Bugaj", "Krzysztof Zieliński", "Piotr Smugosz", "Emil" i "Jan Krzyski". Zginął 4 sierpnia 1944 roku czasie powstania warszawskiego jako żołnierz batalionu "Parasol" Armii Krajowej od kuli snajpera broniąc Pałacu Blanka na pl. Teatralnym w Warszawie.
W czasie okupacji Baczyński wydał cztery tomiki wierszy - w 1940 roku ukazały się drukiem "Zamknięty echem" i "Dwie miłości", następnie w 1942 roku "Wiersze wybrane". W 1944 roku "Arkusz poetycki Nr 1". W sumie wydał ponad 500 wierszy, zachowały się również jego opowiadania oraz poematy. Do najważniejszych utworów Baczyńskiego należą: "Elegia... o [chłopcu polskim]", "Deszcze", "Z głową na karabinie" czy "Na moście w Avinion". Stał się inspiracją dla wielu twórców kolejnych pokoleń.
Do jego utworów odwoływała się m.in. Wisława Szymborska.
Warto dodać, że decyzją Sejmu RP, Krzysztof Kamil Baczyński będzie jednym z Patronów 2021 roku, obok Cypriana Kamila Norwida, Stanisława Lema i Tadeusza Różewicza.
Kazimierz Wyka (1910-1975) historyk, w latach 30. XX w. jeden z najważniejszych krytyków literackich młodego pokolenia. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego (w latach 1963–1965 pełnił funkcję prorektora UJ). Wychowawca wielu pokoleń nauczycieli języka polskiego i narodowej kultury oraz wielkiej grupy krytyków literackich, pisarzy i uczonych polonistów. Seminarium literackie Kazimierza Wyki stało się zalążkiem tzw. krakowskiej szkoły krytyki.
Po wybuchu II wojny ponownie zamieszkał w Krzeszowicach i przebywał tam do 1945. W czasie okupacji niemieckiej współpracował z polityczno-wojskową katolicką organizacją podziemną Unia. Działał w konspiracyjnym życiu literackim. Opublikował m.in. w podziemnym "Miesięczniku Literackim" "List do Jana Bugaja" (1943), poświęcony wierszom K. K. Baczyńskiego.
W 1945-1950 był redaktorem naczelnym miesięcznika literackiego "Twórczość". W 1948 współtworzył Instytut Badań Literackich, na którego czele stał w latach 1953–1970. Pełnił mandat poselski w Sejmie PRL I kadencji (1952–1956). W 1954 został członkiem rzeczywistym PAN.
W swych analizach literackich zajmował się szczególnie Romantyzmem i Młodą Polską. Był wnikliwym krytykiem współczesnej poezji polskiej, pisał m. in. T. Różewiczu, Cz. Miłoszu, J. Harasymowiczu i A. Wacie.
Jerzy Zagórski (1907-1984) polski poeta, eseista i tłumacz, współtworzył grupę "Żagary". Autor m.in. artykułu wspomnieniowego "Śmierć Słowackiego" o poecie wojennej generacji Krzysztofie Kamilu Baczyńskim. Publikowanym na łamach prasy w roku 1947.
Zagórski wykazuje podobieństwa Baczyńskiego i Juliusza Słowackiego, takie jak np.: biografie ojców, wspólny antropologiczny rys, matki żywo zainteresowane rozwojem literackim synów, a przede wszystkim podobieństwo lotu. Uważa także, że Baczyński był największą indywidualnością poetycką od czasów Słowackiego, a przedwczesna śmierć obydwu jest równie wielką stratą dla kultury. Jako różnicę Zagórski podaje to, że Baczyński był żołnierzem i poległ w walce.