EN
16.02.2022, 10:50 Wersja do druku

Zielona Góra. „Gusła” Lubuskiego Teatru zakwalifikowane do VIII Konkursu „Klasyka Żywaj”

Spektakl „Gusła" w reż. Grzegorza Brala, zrealizowany w Lubuskim Teatrze, został przyjęty do VIII Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa".

fot. Dariusz Biczyński/mat. teatru

Jak piszą Organizatorzy: "Najważniejszym celem Konkursu „Klasyka Żywa" jest wzmocnienie zainteresowania współczesnych twórców polskiego teatru dawną literaturą posiadającą potencjał sceniczny i mogącą stać się przedmiotem twórczej reinterpretacji i dialogu z dzisiejszymi odbiorcami. (...) Organizatorom Konkursu zależy na zainicjowaniu dialogu z klasyką prowadzonego z pozycji dzisiejszych twórców, ale z uwagą wsłuchującego się w głosy brzmiące w dawnym dramacie".

Wszystko, o czym wieszcz pisał w II i IV części „Dziadów" znalazło swoje odzwierciedlenie w żywiole teatru totalnego, gdzie treść wyłania się z wyrafinowanej formy inscenizacyjnej. Dziewiątka naszych wykonawców, odzianych w przyprawiające o zawrót głowy kostiumy Adama Łuckiego, prezentuje frenetyczny aktorski popis na deskach Dużej Sceny, rozjarzonej niesamowitą poświatą. Każde słowo – mówione, krzyczane czy śpiewane – ma w tym hipnotycznym spektaklu swoje znaczenie, podobnie jak każdy ruch i gest, a nawet każda kropla potu. Nie zapominajmy bowiem, że udział w tak dynamicznym widowisku wymagał od aktorów ogromnego wysiłku, który przyniósł imponujące efekty.

Słynny reżyser Grzegorz Bral, twórca Teatru Pieśni Kozła we Wrocławiu, podjął się wystawienia nowatorskiego dramatu muzycznego, odwołującego się ponadto do historii i polityki. Postaci-symbole są bowiem odbiciem sytuacji naszego kraju w erze rozbiorów – obrzęd pogrzebowy staje się, jak wyjaśnia sam Bral, „liturgią upadku i śmierci Polski oraz niebywałej tęsknoty".

Bardzo się cieszymy i zapraszamy na pokazy "Guseł" do Lubuskiego Teatru!

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne