EN

19.08.2024, 18:46 Wersja do druku

Wrocław. Zmarł Bogusław Danielewski

Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Bogusława Danielewskiego, długoletniego aktora naszego Teatru – napisano w poniedziałek na Facebooku Teatru Polskiego we Wrocławiu. Ceniony aktor teatralny i filmowy miał 96 lat.

fot. mat. teatru

O śmierci aktora poinformowano w poniedziałek m.in. na stronie Filmu Polskiego oraz w mediach społecznościowych Teatru Polskiego we Wrocławiu. Artysta zmarł 16 sierpnia.

Wrocławski teatr przypomniał, że "Bogusław Danielewski początkowo występował na scenie Estrady Bałtyckiej i Państwowego Teatru Wybrzeże w Gdańsku (1948-1949). Następnie znalazł się w zespole Teatru Młodego Widza we Wrocławiu (1949-1953). W tym czasie zdał aktorski egzamin eksternistyczny (1951) i 15 grudnia 1952 r. został zaangażowany do Państwowych Teatrów Dramatycznych we Wrocławiu (od roku 1969 pod nazwą Teatr Polski we Wrocławiu)".

Z Wrocławia przeniósł się ponownie do Państwowego Teatru Wybrzeże w Gdańsku (1953), by wkrótce na stałe osiąść w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

"Wespół z Henrykiem Tomaszewskim i Andrzejem Barskim tworzył w roku 1956 pierwsze kierownictwo artystyczne Studia Pantomimy przy Państwowych Teatrach Dramatycznych we Wrocławiu (dziś Wrocławski Teatr Pantomimy im. H. Tomaszewskiego) – zajmował się administracją i sprawami organizacyjnymi" - napisano o artyście.

Był wykładowcą w Studium Aktorskim przy Teatrze Polskim we Wrocławiu (1976-1977). "Prowadził też długoletnią (ponad 20 lat, od roku 1973) działalność pedagogiczną na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej we Wrocławiu" - czytamy we wpisie.

Zagrał ponad sto ról teatralnych, w teatrach telewizji i w filmach. Wyreżyserował kilkanaście przedstawień dramatycznych i muzycznych.

"Rodzinie i Bliskim składamy głębokie wyrazy współczucia" - czytamy w zakończeniu wpisu dyrekcji i zespołu Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Bogusław Danielewski urodził się 16 kwietnia 1928 r. w Gdyni. Na srebrnym ekranie zadebiutował w 1959 r. rolą kelnera w filmie "Wspólny pokój" w reż. Wojciecha Jerzego Hasa. Widzom znany był z ról w takich produkcjach filmowych jak: "Świat według Kiepskich", "Pierwsza miłość", "Na kłopoty Bednarski", "Jak być kochaną". Wystąpił też w filmach "Baryton", "Konsul" i "Rdza".

Kreował role w ponad 20 spektaklach Teatru Telewizji i ośmiu słuchowiskach Teatru Polskiego Radia.

Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. w 1963 r. - nagrodę za rolę Anatola w przedstawieniu "Inkarno" Kazimierza Brandysa w Teatrach Dramatycznych we Wrocławiu na IV Wrocławskim Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych, a w 1980 r. - nagrodę za rolę tytułową w "Panu Jowialskim" Aleksandra Fredry w Teatrze Polskim we Wrocławiu podczas 6. Ogólnopolskich Konfrontacji Teatralnych w Opolu. W 1981 r. dostał "Brązową Iglicę", w 1982 r. "Srebrną Iglicę", a w 1984 - "Złotą Iglicę".

W 1976 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2006 r. za zasługi dla kultury otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Źródło:

PAP