EN

11.12.2024, 11:40 Wersja do druku

Wrocławska Nagroda Artystyczna 2024 przyznana

Reżyser Marcin Liber i Teatr Kambak w kategorii teatr, skrzypek Zbigniew Pilch w kategorii muzyka poważna, Lech Janerka i Maciek Kurowicki w kategorii muzyka rozrywkowa oraz Mika Drozdowska i Olaf Brzeski w kategorii sztuki wizualne laureatami Wrocławskiej Nagrody Artystycznej za sezon 2023/2024. 

Marcin Liber i twórcy Teatru Kambak podczas wręczania Nagrody, fot. Tomasz Hołod

Nagrody wręczyli podczas gali w NFM wiceprezydent Renata Granowska i dyrektor Wydziału Kultury Jerzy Pietraszek. 

Laur otrzymał reżyser teatralny, scenarzysta i scenograf Marcin Liber za zaskakujące i autoironiczne potraktowanie tematu męskości w spektaklu „Dramat rodzaju męskiego” we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

- Dziękuję Wrocławiowi, miastu które jest tak otwarte i różnorodne - mówił Liber dziękując zarówno zespołowi Wrocławskiego Teatru Współczesnego, jak i studentom Szkoły Teatralnej, przyjaciołom z Teatru Polskiego w Podziemiu i z Przeglądu Piosenki Aktorskiej. 

Nagrodę ex aequo w dziedzinie Teatr otrzymał także integracyjny Teatr Kambak prowadzony przez Agatę Obłąkowską-Mazurkiewicz i Macieja Mazurkiewicza, a zespół doceniono za prospołeczny teatr, w którym integracji towarzyszy wysoki poziom artystyczny. Laureaci dziękowali za to, że doceniono ich pracę i walkę na rzecz tego, by kultura była zawsze dostępna, a głos osób z niepełnosprawnościami zawsze słyszalny. – Dla wielu artystów z niepełnosprawnościami teatr jest jak drugi dom – podkreślali Agata Obłąkowska-Mazurkiewicz i Maciej Mazurkiewicz.

Nominowani byli także Emose Uhunmwangho, aktorka Teatru Muzycznego Capitol i Dominik Smaruj, aktor Wrocławskiego Teatru Współczesnego. 

Wrocławska Nagroda Artystyczna 2024 w kategorii: Muzyka poważna

Laur otrzymał Zbigniew Pilch, jeden z najwybitniejszych skrzypków barokowych, doktor habilitowany, od 2019 kierownik Katedry Muzyki Dawnej w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego, koncertuje jako solista, kameralista i dyrygent, koncertmistrz Wrocławskiej Orkiestry Barokowej.

Nagrodę przyznano za płytę „Bach romantique” - znakomite wykonanie i nagranie Bachowskich suit na wiolonczelę solo w XIX-wiecznej transkrypcji na skrzypce dokonanej przez Ferdinanda Davida - arcyciekawego utworu, który uświadamia współczesnemu słuchaczowi, jak muzykę barokową rozumieli romantycy.

– Jestem krakusem, ale Wrocław przyjął mnie na swoje łono jako miasto otwarte. Teraz nie wiem, czy bliższe jest mi miasto rodzinne czy piękny gród nad Odrą – mówił Zbigniew Pilch dziękując Andrzejowi Kosendiakowi, byłemu dyrektorowi NFM, który umożliwił mu nagranie płyty „Bach romantique”.

Nominowani byli także Artur Bielecki, Agata Zemla, Karol Mossakowski. 

Wrocławska Nagroda Artystyczna 2024 w kategorii: Muzyka rozrywkowa

Nagrodę otrzymali ex aequo Lech Janerka, uosobienie rockowego Wrocławia, artysta wybitny, którego dzieła nigdy nie są falsyfikatem i zasługują na odlew gipsowy za płytę „Gipsowy odlew falsyfikatu”.

Na scenie Lech Janerka zajodłował z radości, ale od razu zaznaczył, że nagroda dla niego jest tylko czubkiem góry lodowej, a za sukces odpowiadają też m.in. Bartosz Straburzyński oraz żona Bożena (która „znosiła niewydawanie płyty przez długi czas”).oraz Maciek Kurowicki, założyciel i lider zespołu HURT, za album „Festiwal bodźców", który odświeżył brzmienie zespołu Hurt, łącząc je z ponadczasowymi tekstami.

Nominowani byli także Zespół nago i Zbigniew Lewandowski „Levandek”.

Wrocławska Nagroda Artystyczna 2024 w kategorii: Sztuki wizualne

Także i w tej kategorii jury zdecydowało o przyznaniu dwóch nagród ex aequo. Otrzymali je Mika Drozdowska, kuratorka wrocławskiej Galerii Sic! BWA Wrocław; od 2023 w zarządzie Glass Art Society - najważniejszej na świecie organizacji zajmującej się szkłem artystycznym, absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta.

Laur Mika Drozdowska otrzymała za umiejętne potwierdzanie roli kuratora, promocję szkła artystycznego oraz za kuratorską opiekę międzynarodowej wystawy w ramach konferencji Glass Art Society. Odbierając nagrodę przyznała, że jej praca jest de facto pracą zespołową i dziękowała ludziom z BWA i Glass Art Society przyznając, że jest dumna mogąc reprezentować osoby artystyczne. 

Równorzędną nagrodę otrzymał Olaf Brzeski, rzeźbiarz i rysownik, autor instalacji i filmów eksperymentalnych; jego wizja i biografia artystyczna są totalne, a przeszywające i uwodzicielskie koncepty, zrealizowane z dbałością o najmniejszy szczegół, angażują publiczność i wywołują ekspresję emocji. Laur Olaf Brzeski otrzymał za pracę „Tylko dla twoich oczu” w Pawilonie Czterech Kopuł oraz wystawę „Historia nie/oczywista. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich w Ossolineum”.

Przyznał, że jako rodowity wrocławianin, obserwował dynamiczny rozwój kultury, a mając rozmaite doświadczenia z wyjazdami z Wrocławia i powrotami do miasta z uwagi na realizowane działania artystyczne wie, jak ważne są warunki pracy – dobra pracownia, która pomaga a nie przeszkadza. Zaapelował, by we Wrocławiu artyści mieli szansę na sprzyjające miejsce pracy.

Wiceprezydent Renata Granowska odpowiedziała, że zaprasza młodych artystów. – Dostaniecie to, czego potrzebujecie do pracy – zaznaczyła.   

Nominowani byli także INDUSTRIAL ART, Barbara Banaś, Wrocław Off Gallery Weekend, Kino Manual, czyli Aga Jarząb i Maciek Bączyk, Yuriy Biley.

Zwycięzców poznaliśmy we wtorek, 10 grudnia w Sali Czerwonej Narodowego Forum Muzyki podczas gali, którą poprowadziła Anna Maciejewska.

Nagrody (każda wartości 10 tysięcy złotych oraz pamiątkowe grafiki autorstwa Joanny Gniady) wręczyli wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska i dyrektor Wydziału Kultury UMW Jerzy Pietraszek.

Laureatów Wrocławskiej Nagrody Artystycznej 2024 wybierały trzy kapituły, w których zasiadali krytycy i obserwatorzy życia artystycznego we Wrocławiu oraz pracownicy Wydziału Kultury UM.

Program muzyczny na ten wieczór przygotował zespół Skalpel, laureaci Wrocławskiej Nagrody Artystycznej 2021 w dziedzinie muzyki rozrywkowej. 

Tytuł oryginalny

Wrocławska Nagroda Artystyczna 2024 przyznana!

Źródło:

wroclaw.pl
Link do źródła

Autor:

Magdalena Talik

Data publikacji oryginału:

10.12.2024