EN

2.04.2024, 08:53 Wersja do druku

Wrocław. Warsztaty Centrum Sztuki Osadzonych dla twórców teatralnych

W dniach 19-21 kwietnia Kobietostan zaprasza na bezpłatne warsztaty - „Teatr, który burzy mury - warsztaty Centrum Sztuki Osadzonych - mocniejszym głosem”.

fot. mat. teatru

Skierowane są one do wszystkich artystów i artystek teatralnych, pedagogów i pedagożek teatru, przedstawicieli i przedstawicielek instytucji kultury z Dolnego Śląska, zainteresowanych pracą w środowiskach penitencjarnych.

W ogłoszeniu czytamy:
„Czy zajmujecie się lub planujecie zająć się pracą w środowiskach wykluczenia społecznego? Czy chcielibyście poznać specyfikę pracy teatralnej w warunkach penitencjarnych lub poprawczych i zdobyć praktyczne narzędzia do jej prowadzenia? A może macie już pomysł na realizację projektu teatralnego w więzieniu, brakuje Wam tylko miejsca i kontaktów?


Jeśli w odpowiedzi padło choć jedno „tak”, to nasze warsztaty skierowane są właśnie do Was. Zapoznamy Was na nich z naszym modelem pracy Centrum Sztuki Osadzonych, pierwszego w Polsce ośrodka sztuki w więzieniu. Przekażemy dobre praktyki, rekomendacje i konkretne narzędzia do inicjowania i prowadzenia pracy teatralnej na terenie zakładu karnego czy poprawczego. Odpowiemy na wszystkie nurtujące Państwa pytania, a potem - jeśli będziecie zainteresowani pomożemy nawiązać kontakt z wybranym więzieniem i rozpocząć współpracę.


Otwarcie warsztatów nastąpi 19 kwietnia we wrocławskim Centrum na Przedmieściu. Stowarzyszenie zaprasza tego dnia do udziału w otwartej, bezpłatnej prezentacji Centrum Sztuki Osadzonych wraz z sesją pytań i odpowiedzi. Na to wydarzenie zaproszeni są wszyscy chętni i zapisy nie są wymagane.


Udział w warsztatach praktycznych 20 i 21 kwietnia wymaga zapisów, a ilość miejsc jest ograniczona.

O programie warsztatów Agnieszka Bresler i Iwona Konecka mówią tak:

„Na swojej drodze zawodowej często spotykamy się z pytaniami nie tylko o sens naszej pracy w więzieniach, ale też o metody, strategie, możliwości. Wierzymy, że w miejscu społecznej izolacji, pozbawionym szerokich perspektyw rozwoju potencjału, sprawczości czy kreatywności, teatr może dosłownie zdziałać cuda. Codziennie przekonujemy się w naszej pracy, że działanie na potencjałach a nie deficytach osób osadzonych przynosi efekty - tak resocjalizacyjne jak artystyczne. Spotykamy w więzieniach osoby niezwykle zaangażowane, świadome popełnionych błędów, łaknące samorozwoju i nowych perspektyw. Osoby utalentowane, otwarte, zmotywowane. Teatr jest odpowiedzią na ich potrzeby. Pracujemy w więzieniach, bo wierzymy, że naszą wspólną społeczną odpowiedzialnością jest to, by ci ludzie powrócili współtworzyć nasze społeczeństwo lepsi, bogatsi, bardziej świadomi. Chcemy zarazić naszą ideą również Ciebie.

W ramach warsztatów opowiemy o procesie budowania zaufania zarówno jednostki penitencjarnej, jak i grupy warsztatowej. Podzielimy się konkretnymi narzędziami pracy teatralnej opartej na zespołowości i partycypacji. Zdradzimy patenty na uwspólnotowienie procesów - konstruowania scenariusza, sceny, spektaklu. Zaproponujemy metody pracy z głosem, ciałem i słowem. Podzielimy się dobrymi praktykami, ale też trudnościami i wypracowanymi rozwiązaniami. Podpowiemy, jak stworzyć kontrakt z grupą, zdradzimy, jak wzmocnić głos, pokażemy, jak napisać pierwszy tekst. Odpowiemy na wszystkie pytania.

Po zakończeniu warsztatów chętnych uczestników i uczestniczki wspomożemy w nawiązaniu kontaktu i rozpoczęciu współpracy z wybranym zakładem karnym (bo same wiemy, jak trudne bywa sforsowanie tych pierwszych drzwi).”


Warsztaty realizowane są w ramach projektu Centrum Sztuki Osadzonych - mocniejszym głosem finansowanym ze środków Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy.

Stowarzyszenie Kolektyw Kobietostan

To wrocławska organizacja równościowa z wieloletnim doświadczeniem pracy w obszarach zagrożonych wykluczeniem. Jego misją jest docieranie do miejsc społecznego wykluczenia, działanie na rzecz społecznej inkluzji i równouprawnienia oraz przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć czy status społeczny przy wykorzystaniu różnych narzędzi sztuki, w szczególności teatru. Swoimi działaniami przywracają godność, odkrywają potencjał, odbudowują rodzinne więzi, rozwijają empatię.

Od lat wypracowują i wdrażają ogólnopolski, innowacyjny model pracy twórczej z osobami doświadczającymi wykluczenia, w tym z osobami odbywającymi karę pozbawienia wolności. Są inicjatorkami pierwszego w Polsce ośrodka wymiany doświadczeń i rozwoju metod z zakresu resocjalizacji przez sztukę – Centrum Sztuki Osadzonych przy Zakładzie Karnym w Krzywańcu.

Prezeska Stowarzyszenia, Agnieszka Bresler, posiada wieloletnie, pionierskie doświadczenie pracy artystycznej w zakładach karnych. W latach 2014 - 2019 współprowadziła projekt „Odkluczanie” w Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu. Od 2018 współpracuje z Zakładem Karnym w Krzywańcu, gdzie zrealizowała dziesiątki warsztatów, projektów i produkcji teatralnych. Od 2023 roku jest członkinią Dolnośląskiej Rady ds. Readaptacji Społecznej i Pomocy Skazanym.

Iwona Konecka, wiceprezeska Stowarzyszenia, od ponad piętnastu lat zajmuje się sztuką zaangażowaną społecznie. Jest też badaczką kultury i trenerką osób dorosłych. Współtworzyła i prowadziła dwie edycje kursu “Teatr - sztuka społeczna” przygotowującego artystów do pracy w środowiskach wykluczenia społecznego. Teatr w więzieniach tworzy od 2019 roku.

W latach 2022 - 2023 Agnieszka i Iwona wspólnie stworzyły i prowadziły Centrum Sztuki Osadzonych przy Zakładzie Karnym w Krzywańcu. Za projekt ten nagrodzone zostały w 2023 Nagrodą im. Haliny Machulskiej przyznawaną przez Teatr Ochoty w Warszawie.

Obecnie Stowarzyszenie Kolektyw Kobietostan jest partnerem w All Hands On Stage - teatr jako narzędzie profesjonalizacji osób osadzonych, 3-letnim innowacyjnym międzynarodowym projekcie sześciu organizacji europejskich związanych z teatrem więziennym.


Zapisy i więcej informacji
Wydarzenie: https://fb.me/e/2X91FWWlb

Regulamin: https://shorturl.at/HKO58

Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/ZbzqfmqHM4NkbZWw7

Kontakt: [email protected]

www.kobietostan.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne