EN

29.07.2020, 16:14 Wersja do druku

Wrocław. W piątek lokalny finał festiwalu Brave Kids

Dunvael Photography/mat. organizatora

W najbliższy piątek we Wrocławiu odbędzie się finałowa prezentacja dwutygodniowej pracy artystycznej dzieci biorących udział w festiwalu Brave Kids. Finał główny, z udziałem uczestników z innych polskich miast, zaplanowano na koniec sierpnia.

Brave Kids to projekt artystyczno-edukacyjny, rozwijający się nie tylko we Wrocławiu, ale w wielu innych miastach Polski oraz za granicą. Jego ideą jest spotkanie, w którym najważniejsza jest różnorodność, wyrażona w wielu aspektach zarówno indywidualnych, jak i kulturowych, językowych i społecznych.

Festiwal łączy kultury i tradycje muzyczne, taneczne i teatralne odległe od siebie nieraz o tysiące kilometrów. To również autorski model pracy twórczej umożliwiający dzieciom swobodne rozwijanie talentów i artystyczną współpracę.

Projekt powstał w 2009 roku przy wrocławskim Brave Festival, a głównym jego organizatorem oraz pomysłodawcą jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.

W tym roku, z powodu pandemii Covid-19, festiwal nie mógł być realizowany w międzynarodowej odsłonie i biorą w nim udział wyłącznie mieszkańcy polskich miast. "Wydarzenie przyjęło formę lokalnego spotkania i szuka różnorodności wśród osób mieszkających w tych samym mieście lub na tej samej dzielnicy. Jego idea jednak się nie zmieniła - wciąż najważniejsza jest wymiana talentów, umiejętności oraz integracja uczestników" - podkreślają organizatorzy wydarzenia.

W ramach festiwalu od 20 lipca dzieci i młodzież z Wrocławia spotykają się w Centrum Aktywności Lokalnej na kreatywnych warsztatach. Prowadzą je doświadczeni instruktorzy artystyczni, bazując na modelu pracy "dzieci uczą dzieci". "Wyruszyliśmy na wspólne poszukiwanie różnorodności na własnym podwórku. Słuchamy tego, co mówią do nas dzieci, obserwujemy ich zdolności i stwarzamy warunki do pracy połączonej z zabawą" - tłumaczyła aktorka teatralna Wiktoria Czubaszek, która jest jedną z instruktorek Brave Kids. Wskazała, że ideą warsztatów jest wzmacnianie poczucia pewności siebie dzieci, rozwinięcie umiejętności współpracy i twórczego działania w grupie, komunikacji i empatii.

Łącznie w warsztatach bierze udział około 30 dzieci w wieku od 6 do 17 lat.

Efektem prawie dwutygodniowej pracy będzie pokaz artystyczny, który odbędzie się 31 lipca w Centrum na Przedmieściu przy ul. Prądzyńskiego. "Warto przyjść, by zobaczyć, jak różnorodne jest nasze najbliższe otoczenie i jakie talenty kryją się w najmłodszych mieszkańcach Wrocławia" - powiedziała Iwona Frydryszak, producent wykonawczy Brave Kids.

Finałowym pokazom będzie towarzyszyć m.in. wystawa dotycząca praw dziecka oraz filmy dokumentalne poprzednich edycji Brave Kids.

Pod koniec sierpnia dzieci z Przedmieścia Oławskiego wystąpią w finale głównym "Brave Kids pod wrocławskim niebem" wraz z uczestnikami podobnych warsztatów organizowanych w pozostałych miastach biorących udział w tegorocznej edycji: Wałbrzycha, Warszawy, Gdańska, Przemyśla i Rzeszowa.

Jak wskazują organizatorzy wydarzenia, pomimo tego, że Brave Kids przebiega w tym roku w nowej formule, to tradycja wymiany międzynarodowej jest zachowana. We Wrocławiu zaplanowano wirtualne spotkania z młodzieżą z Uzbekistanu i Izraela, którzy brali udział w poprzednich edycjach. Podobne spotkania są częścią programu Brave Kids także w innych miastach Polski.

Festiwal Brave Kids odbywa się już po raz 10. Dotychczas wzięło w nim udział łącznie 1500 dzieci ze 180 grup artystycznych z kilkudziesięciu krajów z pięciu kontynentów, a w swoich domach gościło je 500 polskich rodzin z 13 miast.

Źródło:

Autor:

Agata Tomczyńska

Data publikacji oryginału:

29.07.2020

Wątki tematyczne