EN

25.05.2021, 17:45 Wersja do druku

Wrocław. W CK Agora wystawa: "Różewicza sztuk kilka"

Zapraszamy do obejrzenia materiału video z otwarcia wystawy, podczas której gościliśmy Pana Janusza Stankiewicza - fotografa, historyka, pedagoga, a przede wszystkim autora portretów Tadeusza Różewicza. Ekspozycję można oglądać stacjonarnie już od 21 maja w galerii Centrum Kultury Agora. Zapraszamy serdecznie wszystkich stęsknionych kontaktu z żywą kulturą i sztuką!

„Różewicza sztuk kilka” to ekspozycja na której przenikają się dwie odrębne dziedziny sztuki: grafika i fotografia. Jednak tym co je łączy jest postać Tadeusza Różewicza. Podczas artystycznej fuzji zaprezentujemy plakaty teatralne, które powstały w oparciu o dzieła Poety, a także sam Jego wizerunek, uwieczniony na unikalnych fotografiach Janusza Stankiewicza – wrocławskiego dokumentalisty, pedagoga i przyjaciela Artysty. Autorami grafik, które znajdą się na wystawie są wybitni przedstawiciele Polskiej Szkoły Plakatu m.in. Franciszek Starowieyski, Jan Młodożeniec, Jaromir Aleksiun czy Leszek Hołdanowicz. Wystawa w przedstawionym kształcie, mogła powstać dzięki uprzejmości Wrocławskiej Galerii Plakatu.

Janusz Stankiewicz – urodzony w Oszmianie na Wileńszczyźnie współtwórca, aktor i przez wiele lat szef Teatru Mimu „Gest” we Wrocławiu, fotograf, drukarz, miłośnik kaligrafii, z wykształcenia historyk. Brat i współpracownik Eugeniusza Geta Stankiewicza, drukarz oraz dokumentalista jego prac, między innymi zrealizowanych wspólnie z Tadeuszem Różewiczem Zabaw przyjemnych i pożytecznych oraz cd. nauki chodzenia. Autor wystaw fotograficznych, m.in. Oszmiański aparat’czik i Ogrody R. Najbardziej znanym cyklem jego prac jest Epitafium i wiatr…, seria fotografii kilkuset osób na tle epitafium Melchiora Brichsela na ścianie kościoła pw. św. Elżbiety we Wrocławiu, zebranych w albumie pod tym samym tytułem.

Wystawa dostępna dla publiczności od 21.05

Źródło:

Materiał nadesłany