EN

22.03.2024, 08:45 Wersja do druku

Wrocław. „Uczta popielcowa” wg Olgi Tokarczuk w Teatrze Integracyjnym Euforion

22 marca 2024 roku w Centrum Aktywności Lokalnej ze „Sceną Teatru na Bruku” na Ołtaszynie we Wrocławiu odbędzie się 23. premiera Teatru EUFORION.

fot. mat. teatru

Teatr EUFORION to wyjątkowa grupa teatralna działająca przy Dolnośląskim Stowarzyszeniu Aktywnej Rehabilitacji „ART”. Powstała w 1995 roku z inicjatywy osób studiujących wtedy muzykoterapię w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, uczestniczących w zajęciach w Specjalistycznym Zespole Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej we Wrocławiu prowadzonych przez psychologa Annę Jędryczkę – Hamerę.

Od początku w pracach grupy teatralnej uczestniczyły osoby z doświadczeniem choroby psychicznej. Uczestnicy tego wyjątkowego teatru rozwijali wspólnie swoje umiejętności interpersonalne poprzez grę na scenie. I wtedy i teraz myślą przewodnią jest dla grupy pokazanie, że osoby doświadczające ciężkich chorób psychicznych takich jak schizofrenia, depresja endogenna czy zespół schizofrenopodobny mogą podejmować się tak skomplikowanych działań jak prezentacja sceniczna. Jeśli pozostają pod odpowiednią opieką potrafią mówić o trudnych sprawach zdrowia psychicznego własnym głosem.

Tym razem Teatr EUFORION zaprezentuje „Ucztę popielcową”, w której Olga Tokarczuk pięknie opisuje bohatera poszukującego własnej tożsamości. Wędrującego po morzach i oceanach marynarza Eryka zmagającego się z gwałtownymi wahaniami nastroju. Opowieść towarzyszy mu w różnych miejscach, których jest wiele, ponieważ bohatera „Uczty popielcowej” gna po świecie wieczny niepokój w poszukiwaniu Białego Wieloryba. Emocje, które towarzyszą Erykowi zbliżają do tych których doświadczał Ismael – bohater powieści „Moby Dick” Hermana Merville'a, ale dzięki Oldze Tokarczuk stają się współczesne i bardziej dla nas dostępne.

Spektakl reżyseruje Anna Jędryczka – Hamera, za obsługę dźwięku odpowiedzialna jest Joanna Rutkowska. Na scenie wystąpią: Paweł Węgrzynowski, Katarzyna Golanowska, Ewa Masny, Paweł Banaszczyk, Grzegorz Knapik, Anna Tywonek.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne