Przypadająca w tym roku 100. rocznica urodzin Tadeusza Różewicza, polskiego poety, dramatopisarza i prozaika, stała się pretekstem do podjęcia polsko-niemieckiego dialogu między artystami zajmującymi się różnymi formami teatru ruchu. Nad premierą przedstawienia, w reżyserii Olka Konrada Witta, pracuje zespół polskich i niemieckich artystów teatralnych.
Koncepcja przedstawienia wyławiana jest zarówno z poematu „Złowiony”, jak i innych tekstów Różewicza. Twórcy przedstawienia przyglądają się, czy i w jaki sposób twórczość Różewicza jest dzisiaj aktualna i co o kondycji współczesnego świata oraz człowieka, zanurzonego w rzeczywistość i z pozoru zwykłą codzienność, mówi jeden z najważniejszych poetów.
Przedstawienie powstaje w konwencji teatru ruchu. Wykorzystane zostaną zarówno środki wyrazu teatru tańca, jak i pantomimy. W przedstawieniu gościnnie wezmą udział aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy - jednego z najważniejszych teatrów ruchu na świecie. Uniwersalny język ruchu i gestu, którym posługiwać się będą artyści, staje się zarówno narzędziem, jak i jednym z wiodących tematów. Specyficzne „milczenie” języka ruchu pozwala ukazać złożoną naturę człowieka i dotrzeć do jej esencji ponad językowymi czy kulturowymi barierami.
Przedstawienie powstaje w ramach współpracy Deutsch-Polnische Gesellschaft Sachsen e.V., re-Publik Performance i Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego.
Premiera przedstawienia: 12 listopada 2021, Zentralwerk
Kolejne przedstawienia: 13 i 14 listopada 2021
„Un-Ruhe”/„Nie-spokój”
koncepcja i reżyseria: Olek Konrad Witt
dramaturgia: Agnieszka Charkot
scenografia i kostiumy: Soyoung Park
muzyka: Simon Hillme
światła: Jasper Gather
obsada: Rhama Ben Fredj, Francesca Mommo, Olimpia Scardi, Agnieszka Charkot (Wrocławski Teatr Pantomimy), Artur Borkowski (Wrocławski Teatr Pantomimy)
Projekt jest wspierany przez Fundację Kultury Wolnego Państwa Saksonii, Landeshauptstadt Dresden oraz Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.