EN

24.11.2020, 16:23 Wersja do druku

Wrocław. Trwa (R)ewolucja w pantomimie z Dominiką Knapik

Zespół Wrocławskiego Teatru Pantomimy rozpoczął projekt (R)EWOLUCJA, w którym spotka się z młodymi twórczyniami teatralnymi pierwszy raz pracującymi w konwencji pantomimy.

fot. Wolfgang Macher / mat. teatru

Reżyserka i choreografka Dominika Knapik jest drugą z zaproszonych na rezydencję artystek. Ideą pięciodniowego spotkania z zespołem aktorskim jest odkrywanie inspirujących rozwiązań dla współczesnego teatru przy wykorzystaniu konwencji pantomimy zespołowej i poszukiwania nowych środków wyrazu. Spotkania warsztatowe będą także okazją od odpowiedzi na pytania o możliwości, jakie pantomima daje współczesnym twórcom teatralnym, jaki wpływ może mieć na współczesną sztukę i język teatru oraz w jaki sposób może być interesująca dla współczesnego twórcy i odbiorcy?

Całość warsztatu zostanie zarejestrowana i udostępniona zostanie w formie dokumentacji audiowizualnej na stronie teatru i w mediach społecznościowych WTP.

Kolejnym etapem (R)EWOLUCJI jest praca nad przedstawieniem. Premiera w reżyserii Dominiki Knapik planowana jest na wiosnę 2021.


Dominika Knapik – tancerka, aktorka oraz choreografka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im Ludwika Solskiego w Krakowie. Posiada dyplom zawodowego tancerza przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich.

Regularnie współpracuje z teatrami dramatycznymi w Polsce i za granicą, tworząc choreografie do spektakli dramatycznych (m.in. Igi Gańczarczyk, Eweliny Marciniak, Jana Klaty, Mai Kleczewskiej, Radka Rychcika, Bogdana Hussakowskiego, Anny Smolar, Anny Augustynowicz, Pawła Łysaka). Realizuje własne projekty taneczne (Testament Optymisty, Teatr Łaźnia Nowa), filmy (There), jak również spektakle dramatyczne (BANG BANG, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi). Zagrała w Katatonii w reżyserii Jacka Nagłowskiego (Grand Prix w konkursie kina niezależnego na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni). Do jej ostatnich prac należą: Leni. Epizody niepamięci w reżyserii Eweliny Marciniak (Teatr Śląski w Katowicach, 2016), Zbrodnia i kara w reżyserii Jana Klaty (Bochum Schauspielhaus, 2016), Popołudnie Fauna w reżyserii i choreografii artystki (Teatr Rozrywki w Chorzowie, 2017), Obóz Katarakta w reżyserii i choreografii artystki (Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie, 2017).

Jest laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Rzeszowa. W 2015 roku nominowana do „Paszportu Polityki” w kategorii „Teatr”.

Styl Dominiki Knapik charakteryzuje się poczuciem humoru oraz swobodnym korzystaniem z różnych dziedzin sztuki. Jego materią są codzienne gesty poddane silnej formalizacji.

Projekt (R)EWULUCJA jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne