EN

19.02.2020, 16:04 Wersja do druku

Wrocław. Teatr dokumentalny w Instytucie Grotwskiego

Spektakl dokumentalny "W końcu będzie ciepło" to kolejna propozycja w ramach projektu "Teatr na faktach". Premiera 27 lutego.

2020

Maj - wyjątkowo zimny

Czerwiec - wyjątkowo gorący

Lipiec - umiarkowanie chłodny

Sierpień - umiarkowany (raczej chłodny?)

Wakacje

Zaplanowany rok wcześniej urlop psuje deszcz, zachmurzone niebo, rozgoryczeni wczasowicze Kolejny raz wakacje spędzone w pokoju hotelowym. Upragnione słońce, drink na plaży, ciepła woda w morzu wciąż pozostają tylko obrazkiem w ulotce biura podróży.

Orzeźwiający napój, powiew chłodnego powietrza na gorącej plaży - czy nie o tym marzymy? Są przewidywania, że w 2050 roku w końcu będzie cieplej.

Czas i granica.

Oto czas.

Przestrzeń urbanistyczna, dowolna, nieznana, ograniczona.

W 1849 roku, amerykański pisarz i poeta Henry David Thoreau wydał esej "O obywatelskim nieposłuszeństwie", gdzie opisał granice w relacjach obywatel-państwo, w których obywatel ma obowiązek odmówić posłuszeństwa. Po jego śmierci sformułowanie "nieposłuszeństwo obywatelskie" pojawiało się coraz częściej w różnych kontekstach: wojny amerykańsko-meksykańskiej, w odczytach dotyczących niewolnictwa, niesprawiedliwego traktowania na tle rasowym, seksualnym i światopoglądowym. W jakich sytuacjach obywatel powinien odmówić posłuszeństwa państwu - czy tylko w skrajnych, czy raczej w każdym przypadku, gdy w jego oczach dochodzi do pogwałcenia sprawiedliwości ?

Czas walki.

Miejsce: Ziemia, słoneczna, zielona, oddana, ograniczona.

Dziś nieposłuszeństwo obywatelskie jest często definiowane jako świadome łamanie prawa ukazujące różne formy oporu, lecz niewykorzystujące przemocy, w celu zmiany prawa lub postanowienia.

Czas na emocje: strach, łzy i radość.

Miejsce: grupa w społeczeństwie.

Co dzień słyszymy o grupach aktywistów, którzy walczą w imię innych obywateli w trosce o lepsze jutro. W zależności od sprawy, protesty stają się coraz bardziej naświetlane przez media. Grupy rosną w siłę i nakreślają problemy, z którymi spotykamy się dziś, ale i z którymi spotkamy się w przyszłości.

Ideą grupy jest stać się silniejszym, bardziej zaborczym, by zwrócić uwagę na problem, który przecież dotyczy każdego, by lepiej się żyło każdemu. Czas poświęcany na aktywizm jest nieoceniony i najważniejszy, by w końcu granice zniknęły, by miejsce, w którym żyjemy stało się lepsze do życia dla każdego mieszkańca Ziemi.

Czas, jako jedyny bez granic.

"W końcu będzie ciepło" powstało w Instytucie Grotowskiego w ramach projektu "Teatr na faktach". Scenariusz powstał w toku współpracy z aktywistami działającymi w całym kraju i Europie i opowiada o nieposłuszeństwie obywatelskim, o idei grupy oraz o walce o lepsze jutro, by w końcu było ciepło.

***

W końcu będzie ciepło

Premiera spektaklu dokumentalnego Adrianny Bieżan, Mateusza Brodowskiego, Doroty Drózd-Skorupskiej, Bereniki Dyczek, Magdy Krzyształowicz, Magdy Młynarczyk, Aleksandry Nowakowskiej, Przemysława Piskozuba, Bartłomieja Pucha, Marty Wiśniewskiej

czw.-sob. 27-29/02/2020, 19.00

Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Bilety: 20/30 PLN

Po każdym pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami, bohaterami spektaklu i aktywistami.

Źródło:

Materiał własny